Pijesz kranówkę? Uważaj

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:00
- Woda butelkowana i ta z kranu jest bezpieczna dla zdrowia - mówi dr Bożena Krogulska z Państwowego Zakładu Higieny. Ale to, co płynie z naszych kranów, może się różnić od tego, co dostarczają wodociągi.
Audio
Pijesz kranówkę? Uważaj
Foto: Glow Images/East News

Bożena Krogulska tłumaczy, że woda z wodociągów, zanim zostanie przesłana do odbiorcy, przechodzi proces uzdatniania. Dopiero po oczyszczeniu jest ona bezpieczna dla zdrowia.

Wiele osób kupujących wodę butelkowaną uważa, że jest ona lepsza nawet od najczystszej kranówki. Joanny Wosińska z Fundacji Pro-Test zajmującej się testowaniem produktów nie zgadza się z tą opinią. Twierdzi, że woda "domowa" może być zdrowsza od sklepowej. - Woda z warszawskich kranów jest wysoko zmineralizowana, ma dużo wapnia i magnezu - zapewnia Wosińska.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie podkreśla, że woda dostarczana do naszych domów jest badana codziennie w tzw. punktach monitoringowych. - Próbki pobierane są nawet co 8 godzin - mówi. Niestety, to nie oznacza, że picie z kranu jest bezpieczne. Zdarzają się zanieczyszczenia sieci domowej. Jednak zdaniem sanepidu nie dochodzi do nich często.

Dla pewności badania możemy wykonać na własną rękę. Takie testy odpłatnie wykonują prywatne i państwowe laboratoria. Koszt to od 70-270 złotych. Średnio tylko 20 osób rocznie bada wodę z sieci domowej we własnym zakresie. Możemy też poprosić administratora budynku, w którym mieszkamy, by je zlecił. Ostatecznie pozostaje do wyboru woda butelkowana, lub oligoceńska - jeśli mamy do niej dostęp.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(pkur)

Czytaj także

Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 19:16
Choroby reumatyczne i ból stawów pojawiają się z wiekiem. Możemy jednak skutecznie go niwelować i podnieść jakość naszego życia. Ważna jest aktywność fizyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Woda w Drezdenku skażona bakterią coli

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 20:51
Woda z publicznego wodociągu w Drezdenku (Lubuskie) nie nadaje się do picia i celów gospodarczych. Sanepid stwierdził w niej obecność bakterii z grupy coli. Problem dotyka ok. 14 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Cukrzycy. Ty też jesteś zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 07:00
- Z cukrzycą wiąże się wiele problemów. Ta choroba dotyczy nie tylko regulacji stężenia glukozy we krwi. Wcześnie rozpoznana i dobrze leczona pozwala uniknąć groźnych konsekwencji jak: zawał serca, udar mózgu, ślepota, konieczność dializowania czy zaburzenia sprawności seksualnej - ostrzegali lekarze w Jedynkowej debacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antybiotyk to nie panaceum na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 18:24
- To lek, który powinno się stosować w bardzo ściśle określonych przypadkach. Działa on tylko na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe. Jeżeli zastosujemy antybiotyk w tym drugim przypadku, to zaszkodzimy pacjentowi - mówił w Jedynce wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat chorych na Parkinsona. "Zaczęło mi się zmieniać pismo"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 04:20
"Parkinson za zamkniętymi drzwiami" - tak brzmi hasło kampanii społeczno-edukacyjnej, zorganizowanej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Choroby Parkinsona, która została zainaugurowana w tym tygodniu. Z jaki problemami borykają się ludzie cierpiący na tę chorobę?
rozwiń zwiń