Metropolita Hilarion i abp Michalik: narody Polski i Rosji muszą patrzeć w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 08:43
- Chcemy by ta konferencja miała wkład w sprawę pojednania i zbliżenia naszych dwóch narodów, ponieważ w naszych dziejach były różne karty - powiedział metropolita Hilarion w radiowej Jedynce.
Audio
  • Abp Józef Michalik i metropolita Hilarion o przyszłości chrześcijaństwa w Europie oraz zbliżeniu narodów Polski i Rosji (Sygnały dnia/Jedynka)
Metropolita wołokołamski, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego Hilarion (L) i przewodniczący KEP arcybiskup Józef Michalik (P), podczas konferencji prasowej w ramach konferencji Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji, zorganizowanej przez KAI.
Metropolita wołokołamski, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego Hilarion (L) i przewodniczący KEP arcybiskup Józef Michalik (P), podczas konferencji prasowej w ramach konferencji "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji", zorganizowanej przez KAI.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Polsko-rosyjska konferencja "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji" to kolejna wspólna inicjatywa - po ubiegłorocznym orędziu o pojednaniu wystosowanym przez zwierzchników kościołów w Polsce i w Rosji.

Metropolita Hilarion, odpowiedzialny za kontakty zagraniczne w rosyjskiej cerkwi, ma nadzieję, że mimo różnic dojdzie do zbliżenia Polaków i Rosjan. - Powinniśmy iść naprzód i spoglądać w przyszłość. I właśnie w imię tego postępu spotykamy się i rozmawiamy o sprawach, które stoją przed naszymi kościołami - powiedział w "Sygnałach dnia".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dodał, że "chrześcijańskie spojrzenie na prawdę jest spojrzeniem miłości". - Nie wolno patrzeć z nienawiścią ani przekonywać kogoś na siłę. Twórcze spojrzenie na historię, a także nasze kontakty, to próba pójścia drogą ewangeliczną, oparcia się na historycznej prawdzie, ale też patrzenia na siebie z poczuciem, że nie tylko druga strona zbłądziła - powiedział.

Przesłanie do narodów Polski i Rosji >>>

Odnosząc się do ubiegłorocznego orędzia abp Józef Michalik powiedział, że był to ważny, pierwszy krok, po którym muszą pójść następne. - Reakcja po tym dokumencie była z jednej strony pozytywna, z drugiej ujawniły się wątpliwości niektórych środowisk. Trzeba uszanować wszystkie reakcje, ale nie można ustąpić z pozycji promowania dobra. To jest nasze zadanie. Chrześcijaństwo jest potrzebne światu - podkreślił.

Metropolita Hilarion dodał, że w Unii Europejskiej "triumfuje ideologia zawierająca elementy całkowicie nie do przyjęcia przez kościoły chrześcijańskie". - Wszyscy pamiętamy, gdy w czasach komunistycznych narzucano nam bezbożną ideologię ateistyczną. Ale widzimy, że i dzisiaj w Unii Europejskiej obecna jest ideologia innego rodzaju - powiedział hierarcha.

Chodzi, jego zdaniem, o dążenie do usunięcia przejawów religii z życia publicznego, a jako przykład podał zwolnienie prezenterki jednej ze skandynawskich telewizji za to, że nosiła krzyżyk czy unijny nakaz wobec Grecji, by zmieniła ustawodawstwo i pozwoliła na zawieranie małżeństw osobom tej samej płci.

Zdaniem abp. Józefa Michalika, metropolita Hilarion reprezentuje "świeże spojrzenie bardzo nam potrzebne". - Musimy się obudzić i mieć odwagę powiedzieć, że nie wszystko idzie w dobrym kierunku. W ten sposób Kościół będzie przydatny społeczeństwu - podkreślił.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Cyryl I dla Polskiego Radia: jesteśmy gotowi wybaczyć grzechy przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2012 07:51
- Bez siły Bożej, Bożego błogosławieństwa nie uda się rozwiązać tych skomplikowanych, historycznych węzłów w naszych dwustronnych kontaktach - powiedział patriarcha Moskwy i całej Rusi w wywiadzie dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawda jest bardziej bolesna dla Rosjan niż dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 22:10
Zdaniem polityka PiS Jarosława Sellina, jeśli chodzi o "doznane krzywdy", w stosunkach polsko-rosyjskich nie mamy do czynienia z "symetryczną sytuacją".
rozwiń zwiń