Nowa fabryka aut w Polsce? Piechociński: rozmowy na finiszu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 08:56
Zagraniczny koncern motoryzacyjny chce zbudować w Polsce fabrykę samochodów. Wicepremier Janusz Piechociński nie chciał ujawnić w radiowej Jedynce, kto nosi się z takimi planami, ale podkreślił, że jest to "firma z pierwszej półki".
Audio
  • Janusz Piechociński o nowej fabryce aut w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)
Janusz Piechociński
Janusz PiechocińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W połowie grudnia jeden ze światowych koncernów motoryzacyjnych ma ogłosić plany budowy w Polsce nowej fabryki samochodów. Inwestycja miałaby ruszyć już w marcu przyszłego roku.

- To prawda, finiszujemy z rozmowami z poważnym koncernem, pierwsza półka światowa, w sprawie budowy nowej fabryki samochodów w Polsce. Klasyczna inwestycja zielonych pól, na dużym terenie. Inwestor rozważał 6 lokalizacji. Jako kryterium przyjął dostępność dobrze wykwalifikowanych pracowników, bliskość dużego ośrodka akademickiego oraz logistykę - wyjaśnił minister gospodarki.

Janusz Piechociński podkreślił, że firma rozważała także lokalizacje poza naszym krajem, ale zdecydowała między innymi liczba firm kooperujących z fabrykami samochodów, które produkują podzespoły i akcesoria.

Gość Jedynki poinformował, że nie może na razie podać żadnych szczegółów przedsięwzięcia. Nie zdradził również lokalizacji nowej fabryki samochodów.

Wicepremier dodał, że Polska ma także oferty z przemysłów nowej generacji. - Dostrzegamy te branże, które bardzo dynamicznie się rozwinęły, stąd ten tydzień będzie kluczowy, jeśli chodzi o rozdysponowanie pieniędzy - podkreślił gość Jedynki.

"Dobry rok"

Janusz Piechociński mówił również w radiowej Jedynce, że Polska nie zmarnowała tego roku i w wielu aspektach gospodarczych poszliśmy zdecydowanie do przodu.

- Mamy dynamikę w eksporcie, przełamujemy bariery wchodzenia na nowe rynki, mam tu na myśli Euroazję i Afrykę. Fenomenem jest polska żywność z artykułami mleczarskimi, polskim jabłkiem, przetworami i przemysłem ciastkarskim na czele - podkreślił wicepremier.

Gość radiowej Jedynki dodał, że prognoza dla Polski na przyszły rok jest lepsza niż zakładano kilka miesięcy temu.

"Sygnały dnia" od poniedziałku do piątku od 6 do 9.

mr

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2013-12-10 20:02 Zgłoś
Nie "aut", smaochodów, SAMOCHODÓW!! Jak to,,, zielonych pól? Zamiast budować na starych, zniszczonych obszarach, chcecie zabetonować jakieś zielone pola? Żeby wobec tego wasze dzieci chorowały na dychawicę!
szeleszczyciel2013-12-10 19:29 Zgłoś
Nie "aut", smaochodów, SAMOCHODÓW!! Jak to,,, zielonych pól? Zamiast budować na starych, zniszczonych obszarach, chcecie zabetonować jakieś zielone pola? Żeby wobec tego wasze dzieci chorowały na dychawicę!
szeleszczyciel2013-12-10 17:56 Zgłoś
Nie "aut", smaochodów, SAMOCHODÓW!!
Weredyk2013-12-10 12:44 Zgłoś
Wyglada na to ze w porownaniu z epoka Gierkowska, dzis jedyne co robimy w tym kraju to montujemy. Moze by tak chociaz jakas nowa FABRYKA SZNUROWEK do butow, ale polska panie Piechocinski?!

Czytaj także

Piechociński: premier zaakceptuje każdy wniosek PSL

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 09:14
Wicepremier Janusz Piechociński przyznaje, że PSL miało niewielki wpływ na rekonstrukcję rządu. Ale jeśli chodzi o ministrów ze Stronnictwa, to premier zaakceptuje każdy wniosek Ludowców o powołanie lub odwołanie ministra.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński: w tym roku wzrost PKB powyżej 1,4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 14:06
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński jest przekonany, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 1,4 proc. Jego zdaniem w 2014 r. wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. nie jest zagrożony, a rok później powinien przekroczyć 3 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piechociński o sytuacji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 08:42
Niepokój na Ukrainie może mieć wpływ na nasz handel z tym krajem oraz na całą ekonomię - uważa minister gospodarki. Janusz Piechociński podkreślił, że chce jak najszybciej spotkać się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.
rozwiń zwiń