Kiedy ruszy Centralny Port Komunikacyjny? Wiceminister infrastruktury zdradził szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 08:04
- System będzie funkcjonował od 2027 roku, a do 2034 roku będą pojawiać się jego kolejne elementy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury oraz funduszy i polityki regionalnej, zdradzając termin ukończenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Wbicie pierwszej łopaty to rok 2023 - przekazał. 

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 ha zostanie wybudowany Port Lotniczy "Solidarność", który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

CPK - znaczenie cywilne i militarne

O znaczeniu CPK mówił w radiowej Jedynce wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo ten projekt jest potrzebny. Aspekt mobilności militarnej na wschodniej flance NATO staje się teraz szczególnie ważny - podkreślił.

Jak tłumaczył, "agresor, który kalkulowałby napad na Polskę, będzie musiał brać pod uwagę to, że w ciągu dosłownie kilku godzin będzie można bardzo duże wolumeny wojsk czy zaopatrzenia dostarczyć do Polski".

Horała zwrócił także uwagę na znaczenie, jakie CPK będzie miał dla połączenia średnich i mniejszych miast oraz wsi z metropoliami. - Można powiedzieć, że Polska zbliży się do siebie - zaznaczył. - Wsie, gminy, mniejsze miasta będą największymi beneficjentami programu CPK. Płock, Ostrołęka, Łomża, Kalisz, Sieradz będą tu szczególnie wygrane - wskazał.

. .

Kiedy ruszy CPK?

Wiceminister infrastruktury został zapytany o termin budowy i oddania CPK do użytku. - Wbicie pierwszej łopaty to rok 2023 - przekazał. Jak dodał, "program kolejowy najprawdopodobniej wyprzedzi program lotniskowy".

- System będzie funkcjonował od 2027 roku, a do 2034 roku będą pojawiać się kolejne elementy - poinformował Horała. 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
32:37 horała.mp3 Marcin Horała o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (Sygnały dnia/Jedynka)

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

GośćMarcin Horała (wiceminister infrastruktury)

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 7.15

kp

Czytaj także

Horała: gazociąg Baltic Pipe pokazuje, że Polska nie popełniła błędu Europy Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 08:27
- Polska nie popełniła błędu Europy Zachodniej, że Rosja to partner, z którym można się długofalowo dogadać i na tym budować przyszłość - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. Jak dodał, powinniśmy zabiegać o obecność stałych baz NATO w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Horała o CPK: prace idą zgodnie z harmonogramem, nie ma opóźnień

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 09:02
– W istniejących uwarunkowaniach prawnych, zwłaszcza uwarunkowaniach europejskich, posuwamy się do przodu zgodnie z harmonogramem, nie mamy opóźnień na ten moment, więc oby tak dalej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK, odnosząc się do realizacji inwestycji.
rozwiń zwiń