Kosiniak-Kamysz: sprawa aborcji powinna być rozstrzygnięta w referendum

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 09:10
- Wypowiedzenie kompromisu aborcyjnego z 1993 roku nie spowodowało większej ochrony życia w Polsce - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Władysław Kosiniak-Kamysz.

W środę późnym wieczorem rozpoczęło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży i innych prawach reprodukcyjnych. Projekt wniósł do Sejmu komitet inicjatywy ustawodawczej "Legalna aborcja bez kompromisów". Zakłada on m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia, a po tym terminie - gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, gdy wyniki diagnostyki prenatalnej lub inne przesłanki medyczne wskazują na to, że występują nieprawidłowości rozwojowe lub genetyczne płodu oraz gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego. Zgodnie z projektem, zabieg przerwania ciąży byłby refundowany przez NFZ. Decyzję o przerwaniu ciąży mogłaby podjąć osoba, która ukończyła 13 lat. 

. .

- Jestem przeciwnikiem tego projektu, mamy swój pomysł jak uregulować sprawy przerywania ciąży - oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz w "Sygnałach dnia". Wyjaśnił, że chodzi o powrót do kompromisu aborcyjnego, bo "jego wypowiedzenie nie spowodowało większej ochrony życia w Polsce"  i przeprowadzenie referendum. 

Gość Jedynki uważa, że Polacy powinni odpowiedzieć na pytanie czy są za zaostrzeniem prawa aborcyjnego, za powrotem do kompromisu czy za liberalizacją. Jak przypomniał, o konkretnych zapisach i tak decyduje parlament.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że temat aborcji mocno wpływa na emocje i wyniki partii, a temat w debatach politycznych jest ciągnięty w nieskończoność. - Powinien być w jakiś sposób rozstrzygnięty. Nie znam lepszego niż referendum obywatelskie - stwierdził. 

Pytany o projekt, nad którym pracuje obecnie Sejm, powiedział, że w PSL jest wolność sumienia i żadna partia nie powinna narzucać swoim członkom decyzji w tej sprawie. - Powiedziałem, jak ja głosuję i myślę, że wielu zagłosuje tak jak ja - ocenił. Przypomniał, że we wcześniejszych głosowaniach PSL nie popierał dalszych prac nad projektem aborcji na życzenie.

Czytaj także:

Posłuchaj
20:11 S4_MP3 2022_06_23-08-15-12_KosiniakKamysz.mp3 Władysław Kosiniak-Kamysz o prawie do przerywania ciąży (Jedynka/Sygnały dnia)

 

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadził: Krzysztof Świątek

Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz (prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 8.15

fc

Czytaj także

Spotkanie przedstawicieli Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Tematem wojna na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 19:08
Liderzy Polski, Łotwy, Litwy i Estonii spotkali się we wtorek w Rzeszowie na nadzwyczajnym szczycie, by okazać solidarność z Ukrainą - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
rozwiń zwiń