Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 13:30
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi wkrótce program pilotażowy "Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku"
Audio

Dobra wiadomość dla mniejszych firm - Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi wkrótce program pilotażowy "Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku" - zapowiada Izabela Wójtowicz dyrektorka Departamentu Wsparcia Działalności Badawczo-Rozwojowej PARP. Program jest przeznaczony na sfinansowanie działań inwestycyjnych małych i średnich przedsiębiorców oraz działań doradczych niezbędnych do zrealizowania inwestycji.

Wsparcie może być udzielone wyłącznie na pierwsze wdrożenie wynalazku na terytorium Unii Europejskiej. Przedsiębiorca, który ma wyłączne prawo do dysponowania tym wynalazkiem będzie mógł w ramach projektu zakupić maszyny czy zbudować odpowiednie hale produkcyjne po to, żeby ten wynalazek znalazł się w jakimś produkcie i aby mógł być zaoferowany na rynku.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z nowego rodzaju wsparcia, musi mieć przede wszystkim zarejestrowaną działalność gospodarczą na terytorium Polski i muszą być mikro, małym lub średnim przedsiębiorca - wyjaśnia Izabela Banaś z PARP-u. To mogą być nowe firmy na rynku, ważne aby przedsiębiorcy dysponowali wyłącznym prawem do wynalazku. To może być też wynalazek przez firmę zakupiona.  Wysokość wsparcia, o jakie mogą się ubiegać przedsiębiorcy w tym projekcie jest naprawdę. niemała. Maksymalna wartość wsparcia na jeden projekt będzie wynosić 20 mln zł.

Choć o wsparcie na  pierwsze wdrożenie wynalazku może się ubiegać  każdy przedsiębiorca spełniający określone przez PARP warunki, to jak podkreśla Izabela Banaś, większe szanse na dofinansowanie mogą mieć projekty, które zawarte zostały w dokumencie " Forsight technologiczny". to dokument opracowany przez ministerstwo gospodarki. Tam zawarte są wskazówki dla polskiej gospodarki jakie dziedziny powinniśmy promować tak aby gospodarka rozwijała się szybkim tempie. ten dokument dostępny jest na stronach internetowych ministerstwa gospodarki i będzie udostępniony na stronach PARP-u  w dokumentacji konkursowej.

 

Wszelkie informacje na temat Programu " Wsparcie na  pierwsze wdrożenie wynalazku" – będą dostępne na stronie internetowej www.parp.gov.pl a także zostaną opublikowane w gazetach ogólnopolskich w ostatnim tygodniu maja.