X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Testy DNA na ojcostwo. Coraz więcej Polaków je robi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 13:00
Wykonie testu genetycznego potwierdzającego ojcostwo nie stanowi dziś problemu. Przynajmniej z technicznego punktu widzenia. Zdaniem prof. Rafała Płoski, kierownika laboratorium, dyskusyjna pozostaje strona etyczna.
Audio
  • Rafał Płoski, kierownik pracowni genetycznej Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie, opowiada o testach DNA na ojcostwo (Cztery pory roku/Jedynka)
Testy DNA na ojcostwo. Coraz więcej Polaków je robi
Foto: Glow Images/East News

W pracowni genetycznej, którą zarządza profesor, ojcostwo można potwierdzić za 1750 PLN brutto. Istnieje też szereg prywatnych laboratoriów, w których testy można wykonać za ceny bardziej konkurencyjne. – Tanie badania odradzam ze względu na jakość - mówił gość radiowej Jedynki. Zbyt drogie oferty mogą oznaczać, że próbki analizują podwykonawcy placówki, przez co wyniki też nie są pewne.

Jednak zawsze najwyższą cenę - jeśli ojcostwo zostanie wykluczone - ponosi dziecko. Dlatego zdaniem profesora potwierdzanie, czy jest się tatą narodzonego dziecka powinno nastąpić zaraz po jego przyjściu na świat - Później konsekwencje badań są zbyt problematyczne - mówił. Głównie dla dorastającego w pełnej rodzinie potomstwa. Rafał Płoski odradzał też wykonywanie testów w okresie prenatalnym, to może zagrozić życiu płodu. Radził, by poczekać do porodu i wykonać badania z krwi pępowinowej.

W późniejszym wieku krew pobiera się bezpośrednio od dziecka oraz od ojca. Gość „Czterech pór roku” zaznaczył, że do testów może też wystarczyć ślina. Niestety zdarza się, że materiał genetyczny pozyskiwany jest bez wiedzy osób, od których pochodzi. Do labolatoriów przynoszone są szczoteczki do zębów i chusteczki higieniczne. Zdaniem profesora jest to niedopuszczalne. - Badania genetyczne, tak jak dane poufne, podlegają ochronie danych osobowych - mówił. W swoim laboratorium wymaga osobistej obecności osób poddawanych testom, lub ich pisemnej zgody.

(pkur)

Zobacz więcej na temat: DNA dzieci medycyna rodzice
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak