"Lekcja polskiego" - radiowa odsłona dramatu Bojarskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2013 11:00
Zapraszamy na radiową wersję dramatu opowiadającego o Tadeuszu Kościuszce. Jest to opowieść wyjątkowa - odnosi się bowiem do ostatnich miesięcy życia Kościuszki, po jego polityczno-wojskowej aktywności.
Stanisław Elsner-Załuski
Stanisław Elsner-ZałuskiFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Oto Tadeusz Kościuszko w wieku dojrzałym zakochuje się w młodej pannie Zelter. Ale rozczaruje się ten, kto oczekuje taniego romansu "starego z młodą". Kościuszko Anny Bojarskiej to mężczyzna przede wszystkim szlachetny i mądry.

Premiera sceniczna tego dramatu odbyła się w 1988 roku, reżyserował Andrzej Wajda, a rolę Kościuszki kreował Tadeusz Łomnicki. Wtedy tekst Anny Bojarskiej odbierany był jako delikatny komentarz do współczesnych spraw. Ale i dziś daje do myślenia.

Autor: Anna Bojarska. Reżyser: Janusz Kukuła. Realizator: Tomasz Perkowski. Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski. Autor muzyki: Maria Bojarska, Max Bojarski.

Obsada:
cz. 1 (godz. 17:10): Stanisław Elsner-Załuski (Kościuszko), Angelika Kurowska (Emilka Zelter), Marcin Troński (Gen. Franciszek Paszkowski), Elżbieta Kijowska (Księżna Ludwika Lubomirska)

cz. 2 (godz. 20:10): Stanisław Elsner-Załuski (Kościuszko), Angelika Kurowska (Emilka Zelter), Marcin Troński (Gen. Franciszek Paszkowski), Elżbieta Kijowska (Księżna Ludwika Lubomirska), Tomasz Borkowski (Szlachcic I), Leszek Teleszyński (Szlachcic II), Adam Bauman (Szlachcic III), Artur Janusiak (Chłop)

Czytaj także

"Matysiakowie" kończą 63 lata. Ich popularność nie słabnie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 05:40
15 grudnia mija 63 lata od emisji pierwszego odcinka legendarnej już dziś powieści radiowej. "Matysiakowie" to najdłużej emitowane cykliczne słuchowisko na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościuszko: mistrz fortyfikacji, człowiek dialogu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2013 04:38
- Z dużą estymą i szacunkiem odnosimy się dziś do tego, że Tadeusz Kościuszko uratował honor narodu polskiego. Przegrał powstanie, ale zachował niepodległy naród, który przypominał swoje prawa w kolejnych zrywach - podkreślił prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lux perpetua" - superprodukcja w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2013 07:46
Prezentujemy fragmenty wielkiego słuchowiska zrealizowanego przez Janusza Kukułę na podstawie "Lux perpetua", ostatniej części trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego.
rozwiń zwiń