Grzegorz Małecki: jest w Polsce kilku twórców, których wyjątkowo nie cenię

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 20:30
Aktor Teatru Narodowego mówił w radiowej Jedynce, że współczesna sztuka jest pretensjonalna i daleka od problemów zwykłych ludzi. - Niestety coraz częściej tworzy się wielogodzinne "wybitne" spektakle, z których ludzie uciekają rzędami - przyznał Grzegorz Małecki.
Audio
  • Grzegorz Małecki o swojej miłości do teatru (Wojciech Urban/Jedynka)
Grzegorz Małecki
Grzegorz Małecki Foto: Archiwum/PAP/Marcin Kaliński

Zdaniem aktora współcześni twórcy wpadają w samouwielbienie i nie mówią już o rzeczach ważnych, czyli o życiu, tym co nas otacza. Według niego wrażliwość stała się towarem, którą za wszelką cenę próbuje się sprzedać. - Ponieważ w sztuce brakuje ostatnio poezji - zaznaczył.

Grzegorz Małecki zauważył jednak, że widz ma potrzebę obcowania z kultura przez duże "K". Niejednokrotnie tego doświadcza w życiu zawodowym. Wspominał przedstawienie wyreżyserowanie przez Macieja Stuhra "Smaczek", w którym aktorzy odgrywali skecze z "Kabaretu Starszych Panów". - Sztuka odniosła ogromny sukces, również telewizyjny - wspominał. Przedstawieniem, które jego zdaniem ubogaca widza, jest również dramat wystawiany w Teatrze Narodowym "W mrocznym mrocznym domu".

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

Aktor przyznał, że rola Terry'ego, którą gra w tym przedstawieniu, jest dla niego przełomowa. - Wymagała ona ode mnie znalezienia w sobie wyjątkowych pokładów obrzydliwości i mroku, braku miłości - mówił gość Wojciecha Urbana. Jak dodał, pierwszy raz postać, w którą się wcielił, tak mocno na niego wpłynęła. - Wychodząc z prób czułem, że się lekko odrywam od rzeczywistości. Zaczynam myśleć kategoriami Terry'ego - opowiadał Grzegorz Małecki.

Co aktor sądzi o krytykach sztuki? Jakie znaczenie jego zdaniem w teatrze ma cisza? I czym różni się aktor amator od zawodowca? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przygotował i prowadził Wojciech Urban.

(pkur)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Seweryn: warto nauczyć się odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:15
Wielu mówi o niej, że "wprowadziła nową jakość" na polską scenę teatralną. Maria Seweryn przyznaje, że dopiero od niedawna stara się zwolnić szalone dotychczas tempo życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marta Żmuda-Trzebiatowska: wycofałam się w stronę teatru

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 18:02
- Jest mi tu bardzo dobrze. W teatrze fajne jest to, że ma się kontakt z publicznością i dostaje się zwrot włożonej energii tu i teraz. W postaci braw widzów, ich uśmiechu, kwiatów i rozmów już po spektaklu - mówiła w Jedynce Marta Żmuda-Trzebiatowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieślak: nie bójmy się życia w różnych kolorach

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 10:52
- Swoją pracą namalowaną dla "Choinek Jedynki" chciałam przekazać trochę odwagi i kolorów w życiu. Byśmy nie bali się i popełniać błędów, kłócić się i godzić, uśmiechać i płakać, bo właśnie to jest ludzkie - mówiła w Jedynce. Anna Cieślak
rozwiń zwiń