Dutkiewicz: "Za ostatni grosz" Budka Suflera grała w kaskach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 20:00
- Nie wiem kto pierwszy wpadł na tak fantastyczny pomysł, by podczas pierwszych taktów tego utworu rzucać na scenę bilon - wspominał bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" Marek Dutkiewicz.
Audio
  • Marek Dutkiewicz: w piosence "Najpiękniejsza w klasie" musiałem wykorzystać wątek sporu Tuwima i Słonimskiego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz: przy "Szklanej pogodzie" wycięto mi niebywały numer (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz: "Za ostatni grosz" Budka Suflera grała w kaskach (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Marek Dutkiewicz: ostateczna wersja "Windą do nieba" powstała o "świcie" (Bez tajemnic/Jedynka)
Romuald Czystaw, piosenkarz rockowy, wokalista zespołu Budka Suflera w latach 1978-1982, podczas występu z okazji 35-lecia pracy artystycznej Budki Suflera wykonał utwór Za ostatni grosz.Sopot, 09.08.2009.
Romuald Czystaw, piosenkarz rockowy, wokalista zespołu Budka Suflera w latach 1978-1982, podczas występu z okazji 35-lecia pracy artystycznej Budki Suflera wykonał utwór "Za ostatni grosz".Sopot, 09.08.2009. Foto: PAP/Barbara Ostrowska

Tekst do piosenki "Za ostatni grosz" był pierwszym, jaki Marek Dutkiewicz napisał dla Budki Suflera. Piosenka od razu stała się przebojem i tytułowym utworem wydanego w 1982 roku przeboju.

Wśród fanów Budki szybko przyjął się zwyczaj sypania groszami i towarzyszył on zawsze koncertowym wykonaniom tej piosenki. - Zwyczaj może i miły, ale gdy ciężka moneta trafiła perkusistę w łuk brwiowy, trzeba było coś wymyśleć. Zespół na ten jeden tylko numer przywdziewał więc kaski motocyklowe z goglami - opowiadał tekściarz w radiowej Jedynce.

Budka Suflera, Drupi, Lipnicka, Prońko i in. BEZ TAJEMNIC >>>

Jedynkowe spotkania z tekściarzami: Cygan, Gaszyński i Kuryło BEZ TAJEMNIC >>>

Dużo łagodniejsze wspomnienia wiążą się z tekstem, jaki Marek Dutkiewicz napisał dla Majki Jeżowskiej. - Moim zdaniem piosenka powinna utrwalać fragmenty dosyć zmiennej rzeczywistości. W piosence "Najpiękniejsza w klasie" położyłem nacis na aparat fotograficzny marki Druh. To takie jasne wspomnienie dzieciństwa, a Majka śpiewa ten utwór po dziś dzień - mówił Dutkiewicz.

A skąd pochodzi charakterystyczny element tej piosenki - wers "Hulali po polu i pili kakao"? Kto skrócił Markowi Dutkiewiczowi tekst "Szklanej pogody" i jak powstawała muzyka do hity "Windą do nieba"? Zapraszamy do wysłuchania fragmentów rozmowy!

Wywiad Pawła Sztompke z Markiem Dutkiewiczem prezentujemy 4 i 5 stycznia w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Towarzyszyć nam będą piosenki, do których  w wykonaniu bohaterki cyklu.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

(asz)

Czytaj także

Bez tajemnic. Budką Suflera o zagranicznych koncertach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 12:00
Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski grają razem już prawie 40 lat. W ten weekend przyszli do radiowej Jedynki. Mówią o dotychczasowej karierze oraz o planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od "Szklanej pogody" do "Dziobaka". Marek Dutkiewicz tworzy dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 15:56
O lisie i policji śpiewa Anja Orthodox, o dziobaku Joanna Dark, a przygody innych zwierząt prezentują znane polskie aktorki. Legendarny autor tekstów Marek Dutkiewicz napisał piosenki na płytę "Zwierzaki - Bez chłopaków dla dzieciaków".
rozwiń zwiń