X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tolkien, autor "Hobbita", odkrywca Śródziemia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 13:19
To, że Tolkien był wierzący wcale nie przeszkodziło mu stworzyć najwspanialsze i najsilniej oddziałujące na współczesną kulturę anglosaską nowe mity przedchrześcijańskie.
Hugo Weaving w filmie Hobbit: Niezwykła podróż na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena
Hugo Weaving w filmie "Hobbit: Niezwykła podróż" na podstawie powieści J.R.R. Tolkiena Foto: New Line Productions Inc./ mat. prom.

Co ciekawsze, w jego pokoleniu na Uniwersytecie Oksfordzkim istniał krąg przyjaciół - naukowców zwanych Inklingami, którzy dzielili podobne postawy i poglądy i... wspierali twórczość fantasy. "Hobbit" i "Władca pierścieni" mają więc solidne "zaplecze" duchowe. A przecież powstawały w czasach, w których katolicyzm w Wielkiej Brytanii był traktowany jako religia "gorsza".

J. R .R. Tolkien - wybitny lingwista i historyk języków i literatury był  człowiekiem o bystrym zmyśle krytycznym. Jakim człowiekiem był Tolkien? Będzie o tym mówił dr Marek Gumkowski.

Do słuchania "Rozdroży kultury" w poniedziałek 6 stycznia po godz. 20.19 zaprasza Michał Montowski.

(ag)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Arwenka2014-01-06 18:21 Zgłoś
Oglądałam, niedawni II Hobbita (świetny film) a Tolkiena podziwiam od lat (także za Inklingów), chętnie posłucham o nim ;-)

Czytaj także

Urodziny Tolkiena, czyli toast za Profesora

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 09:00
W dniu 122. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena prezentujemy archiwalne nagranie, w którym odkrywca Śródziemia czyta tekst w języku elfów. Znawcy mówią w Dwójce także o nieznanym życiu prywatnym pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tolkien - jednych fascynuje, innych irytuje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 13:00
Pisząc książkę o hobbicie Tolkien wcale nie myślał o wydaniu jej drukiem. Pisał ją po to, żeby czytać ją synom na dobranoc przy kominku. Jak baśń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tolkien: między Mordorem a Oksfordem

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 13:11
Autor "Hobitta" i "Władcy Pierścieni" należał do nieformalnej grupy oksfordzkich intelektualistów, zwanej Inklingami, która w latach 30. i 40. zbierała się regularnie na towarzyskich spotkaniach.
rozwiń zwiń