Bogusław Sonik: słowa Davida Camerona to przejaw cynizmu Albionu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 12:02
- W Wielkiej Brytanii zaczyna się licytacja kto bardziej przypodoba się tamtejszym eurosceptykom. Nie chodzi przecież o te niecałe 26 tysięcy rodzin imigrantów z Polski. W budżecie nie ma to żadnego znaczenia – mówił w Jedynce Bogusław Sonik, eurodeputowany PO.
Audio
  • Bogusław Sonik o reakcji Parlamentu Europejskiego na słowa Davida Camerona (Polska i Świat/Jedynka)
Bogusław Sonik
Bogusław SonikFoto: PAP/Wiktor Dąbkowski

David Cameron zapowiedział ograniczenie zasiłków dla dzieci imigrantów, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii, ale ich rodziny zostały w krajach ojczystych. W tym kontekście brytyjski premier wymienił Polaków będących największą grupą beneficjentów.

Słowa Davida Camerona nie pozostaną bez odpowiedzi Parlamentu Europejskiego. W przyszłym tygodniu w Strasburgu odbędzie się debata poświęcona tej sprawie. Przyjęta ma zostać również rezolucja. - Parlament i Komisja Europejska są bardzo wrażliwe w takich sprawach, jak naruszanie praw nabytych obywateli europejskich. Przypomnę głośną debatę sprzed kilku lat, gdy Komisja zaatakowała w czasie prezydencji francuskiej Francję za naruszanie praw obywateli rumuńskich – podkreślał w audycji "Polska i Świat" Bogusław Sonik.

Zdaniem eurodeputowanego PO, uderzenie przez rząd brytyjski w grupę obywateli UE, którzy na Wyspach od lat pracują, płacą podatki i składki na ubezpieczenie, to hipokryzja. - Ci ludzie najczęściej wcale nie chcą rozstawać się ze swoimi rodzinami, ale nie zarabiają na tyle, żeby ich tam utrzymać. Dodać też trzeba, że skończył się już czas kiedy wyjazdy zarobkowe do innych państw łączyły się z trwałą nieobecnością w kraju. Przecież dziś są tanie linie lotnicze, w ciągu godziny można znaleźć się w domu, więc jakie znaczenie ma, gdzie te dzieci się znajdują - dowodził gość Jedynki.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Swoboda przepływu osób to fundament Unii Europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 20:28
Nie tylko polscy politycy, ale też niemiecki minister krytykuje pomysły brytyjskiego premiera Davida Camerona w sprawie ograniczenia zasiłków socjalnych dla imigrantom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska atakuje Camerona. Brytyjczycy go bronią

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 15:39
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej przypuściła ostry atak na brytyjski rząd, w związku z wypowiedziami premiera Davida Camerona dotyczącymi polityki imigracyjnej i zasiłkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy PO, PiS i Twojego Ruchu jednym głosem o słowach Davida Camerona

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:56
Premier Wlk. Brytanii chce ukrócić rzekome wykorzystywanie przez Polaków brytyjskiego systemu zabezpieczenia społecznego. W sprawie interweniowali premier Donald Tusk i prezes PiS Jarosław Kaczyński, którzy rozmawiali telefonicznie z Cameronem.
rozwiń zwiń