Krytyk o Złotych Globach: "Wilk z Wall Street" lepszy od "American Hustle"

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 15:04
W Hollywood przyznano Złote Globy. Najwięcej nagród zdobył "American Hustle", ale najważniejszy Glob - dla "Najlepszego dramatu" - przypadł filmowi "Zniewolony. 12 Years a Slave".
Audio
  • Błażej Hrapkowicz o Złotych Globach 2013 (Aktualności kulturalne/Jedynka)
Leonardo DiCaprio podczas 71. ceremonii wręczenia Złotych Globów
Leonardo DiCaprio podczas 71. ceremonii wręczenia Złotych GlobówFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Jedną z nagród "American Hustle" dostał w kategorii "Najlepszy musical lub komedia". Pokonał m.in. "Wilka z Wall Street". - Najnowszy film Martina Scorsese to jeden z moich ulubionych filmów w stawce wszystkich nominowanych. Moim zdaniem jest o klasę lepszy od "American Hustle”, który jest bardzo sprytnie napisany i dobrze zagrany, ale też niestety dosyć płytki. "Wilk z Wall Street” jest naprawdę bardzo interesującym filmem politycznym, wstrząsającym i zabawnym jednocześnie portretem degeneracji na Wall Street - dowodził w Jedynce Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy.

Nagrodę - w kategorii "Najlepszy aktor komediowy" - dostał za to Leonardo Di Caprio, który gra tytułowego "Wilka z Wall Street". Nagrody za najlepsze role dramatyczne przyznano z kolei Cate Blanchet ("Blue Jasmine") oraz Matthew McConaughey'owi ("Dallas Buyers Club").

Złote Globy to często zapowiedź tego, co wydarzy się podczas ceremonii wręczenia Oscarów. - Nie sądzę, żeby nominacje do tej nagrody dostał jakikolwiek film, który nie miał nominacji do Złotego Globa albo przynajmniej nie był brany pod uwagę przy nominacjach. Sezon nagród teraz się ustabilizuje i nominacje do Oscarów na pewno będą podobne - przekonywał Błażej Hrapkowicz.

Nominacje do Nagród Akademii Filmowej zostaną ogłoszone już w czwartek 16 stycznia.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg

Czytaj także

Złote Globy. "Nie było specjalnych arcydzieł"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 19:00
- Gdy mnie ktoś za trzy lata zapyta o ważne filmy z roku 2013, obawiam się, że będę miał problemy z odpowiedzią - mówił Jacek Szczerba, który w Dwójce komentował filmy nagrodzone podczas 71. gali Złotych Globów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Globy 2014: "Zniewolony" najlepszym filmem ubiegłego roku

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 10:35
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po raz 71. przyznało w niedzielę Złote Globy, honorując najlepszych aktorów i produkcje filmowe 2013 roku. Najważniejsze nagrody zdobyli: film "Zniewolony", aktorka Cate Blanchett i aktor Matthew McConaughey.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zniewolony. 12 Years A Slave". Film o wolności człowieka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 12:07
Obraz "Zniewolony. 12 Years A Slave" Steve'a McQueena zdobył Złoty Glob w kategorii "Najlepszy dramat". Obraz wchodzi do polskich kin 31 stycznia.
rozwiń zwiń