Od powstania do naukowego tytułu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 07:00
W Powstaniu styczniowym walczyli głównie ludzie młodzi. Ci, którzy najbardziej pragnęli życia w wolności.
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Przy budowie kolei Chabówka-Zakopane pracował także powstaniec styczniowy Władysław Folkierski.
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Przy budowie kolei Chabówka-Zakopane pracował także powstaniec styczniowy Władysław Folkierski.Foto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Dlatego porzucili szkoły, uczelnie, warsztaty pracy, domy rodzinne by, jak śpiewano  później w pięknej pieśni, rzucić na stos swoje młode życie, by powiedzieć zdecydowane "nie" rosyjskiemu okupantowi.

Kronika Powstania Styczniowego - wszystkie odcinki cyklu >>>

Marzenia o wolnej Polsce jeszcze się nie spełniły. Nastała jeszcze większa niewola, ale przecież już po upadku powstania generał Józef Hauke Bosak twierdził, że "Polska jest i będzie", że następna walka będzie już zwycięska. Ale ludzie młodzi, którzy mieli szczęście przeżyć, stanęli przed dylematem jak urządzić się w życiu. Wielu z nich zrobiło nawet kariery - byli powstańcy zostawali lekarzami, inżynierami, prawnikami, finansistami, pedagogami, profesorami wyższych uczelni. Środowisko matematyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowało specjalną sesję naukową, na której zaprezentowano kilku wybitnych matematyków, którzy swoje dorosłe życie zaczynali jako powstańcy styczniowi. Tych uczonych, następców Pitagorasa, a wcześniej walczących z bronią w ręku zaprezentujemy w audycji. Wśród nich byli: Roman Żuliński, dr Władysław Kretkowski, prof. Julian Sochocki, Władysław Folkierski, Edward Habich.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl >>>

Ponadto w audycji o balu karnawałowym 9 lutego 1864 roku w Warszawie, podczas którego powstańcza żandarmeria wznieciła pożar. Wielkanoc w roku 1864 przypadała na 27-28 marca. Bal miał być zwieńczeniem wielkiej akcji składania wiernopoddańczych adresów najjaśniejszemu panu. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był gen. Mikołaj Berg. Chwalił się, że w ciągu ostatnich miesięcy dostarczono do Petersburga ponad 500 takich adresów, podpisanych przez ponad 100 tysięcy osób. Głównym organizatorem balu był Polak z dziada pradziada, gen. Kalikst Witkowski, prezydent Warszawy, w rosyjskiej służbie.

Powstanie styczniowe - serwis specjalny >>>

Zapraszają Dorota Truszczak, Andrzej Sowa, dr Janusz Osica. Ponadto w audycji wystąpia: prof. Oskar Czarnik, dr Danuta Ciesielska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr Jan Koroński z Politechniki Krakowskiej, prof. Stanisław Domoradzki z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

"Kronika Powstania Styczniowego" na antenie radiowej Jedynki we wtorek 11 lutego o godz. 23.14.
(asz)

Czytaj także

W historii tej rodziny przegląda się historia Polski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 21:00
Los rodziny Okuliczów w pewnym sensie jest historią nas wszystkich. – Każdy kto czyta, to co napisałam, mówi, że to nieważne jakie jest nazwisko, bo to jest po prostu polski los – mówi Jedynce Anna Mazurkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Styczniowe - po roku walki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 14:28
"Powstanie polskie, któremu w dniu 22 stycznia minął rok, zbliża się ku końcowi – co do tego nie ma wątpliwości. Upadło ono i moralnie i materialnie. Jego stronę moralną zabiła nasza dalekowzroczna polityka, zaś stronę materialną zdruzgotała siła naszego dzielnego wojska". – napisał w swoich raportach gen. Mikołaj Pawliszczew – carski donosiciel z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja o Powstaniu styczniowym była dla wszystkich zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 04:11
- Nawet konspiratorzy, którzy byli bardzo dobrze zorientowani, byli kompletnie zdumieni z powodu branki do rosyjskiej armii. To sprawiło, że rozpoczęto Powstanie styczniowe znacznie wcześniej niż planowano - opowiada w Jedynce historyk dr Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń