Kaczyński o Ukrainie: wobec takich ludzi jak Janukowycz skuteczne są metody twarde

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 16:08
Były premier, prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że w obliczu tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie Unia Europejska powinna wprowadzić sankcje wobec ludzi odpowiedzialnych za użycie siły wobec demonstrantów.
Audio
  • Jarosław Kaczyński o polityce wobec Ukrainy i Rosji (Z kraju i ze świata/Jedynka)

Jarosław Kaczyński wyjaśnia w radiowej Jedynce , że wprowadzenia sankcji domagał się jeszcze w grudniu. Ale nie chodzi mu o sankcje, które mogłoby odczuć i tak niezamożne społeczeństwo. - W przypadku użycia siły Unia powinna zastosować sankcje, ale nie wobec Ukrainy jako państwa, a wobec grupy ludzi, którzy tam decydują - mówił były premier. Przypomniał, że taką metodę zastosowano w przypadku Białorusi. Jego zdaniem, tego typu sankcje są bolesne wobec elity, która ma pieniądze i dzięki nim funkcjonuje na zachodzie.

Ukraina - relacja na żywo

Jarosław Kaczyński nie zgadza się z opinią, że należy wstrzymać się z sankcjami i wcześniej rozmawiać. Uważa, że lepiej zastosować sankcje i potem je cofnąć. - Wobec takich ludzi, jak prezydent Janukowycz skuteczne są metody twarde - ocenia prezes PiS.
Prawo i Sprawiedliwość obserwuje sytuację na Ukrainie, ale konkretne przedsięwzięcia będą zależały od tego, co partnerzy PiS na Ukrainie będą uważali za - jak to ujął Kaczyński - dobre z ich punktu widzenia. PiS będzie się też kierowało polskim interesem. - Bo to w polskim interesie jest to, żeby sprawy na Ukrainie poszły we właściwym kierunku - wyjaśnia były premier w magazynie "Z kraju i ze świata".

Jarosław Kaczyński w radiowej Jedynce
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.
(ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Kliczko do Janukowycza: opozycja może sformować rząd

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 13:27
Wyjściem z obecnej sytuacji może być przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych i prezydenckich – mówił Witalij Kliczko, szef UDAR-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: skoro premier się boi... to trudno

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 21:00
Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił w radiowej Jedynce o szansach na spotkanie z Donaldem Tuskiem. Premier chce debaty "jeden na jednego". Jarosław Kaczyński chce rozmowy z ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Kijowie doszło do rozlewu krwi. Moskwa: winna jest UE!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 15:17
- Obecne wydarzenia są rezultatem polityki pobłażania ze strony tych polityków zachodnich, którzy od samego początku kryzysu przymykają oczy na agresywne działania radykalnych sił na Ukrainie i tym samym zachęcają je do eskalacji i do prowokacji wobec legalnych władz - głosi komunikat rosyjskiego MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk nie chce debaty z Kaczyńskim, z udziałem ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 15:28
Premier odpowiedział w ten sposób na zaproszenie lidera opozycji, by wziął udział w debacie eksperckiej o służbie zdrowia, organizowanej przez PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19.02.2014 Majdan walczy. Jaceniuk: przed nami jedna z najbardziej dramatycznych kart w historii [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 05:36
Co najmniej 22 osoby zginęły w trakcie wtorkowych zamieszek - podaje opozycja. Są setki rannych. Opozycja w kilku miastach zachodniej Ukrainy zaczęła atakować budynki rządowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ofiary śmiertelne zamieszek w Kijowie. Sytuacja się zaostrza

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 15:54
Według opozycji nie żyje trzech uczestników antyrządowych protestów. Milicja używa granatów hukowych i strzela gumowymi kulami. Protestujący odpowiadają kamieniami. Na miejscu jest specjalny wysłannik Polskiego Radia Paweł Buszko.
rozwiń zwiń