X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śmierć bliskiej osoby może rzucić się cieniem na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 20:00
Gdy odchodzi ktoś bliski łatwo popaść w emocjonalną skrajność. Zapomnieć się w cierpieniu albo je odrzucić. - Brak radości w życiu może się wiązać z utratą bliskiej osoby wiele lat wcześniej, ale wtedy nie było miejsca na przeżywanie - mówiła w radiowej Jedynce Zofia Sabat, psychoterapeutka. Ignorowanie cierpienia jest równie niebezpieczne, co zatracanie się w nim.
Audio
  • Zofia Sabat, psychoterapeutka o pomocy osobom pogrążonym w żałobie (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?
Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?Foto: Glow Images/East News

"Skąd możesz wiedzieć co czuję!?" Tak często mówimy po stracie bliskiej osoby tym, co nas próbują pocieszać. Jak przebić taki emocjonalny mur? Osoby pogrążone w żłobie często odcinają się od świata, "umierają" wraz z ukochaną osobą.

/

Jak "przywrócić” ich życiu? Jeśli śmierć bliskiej osoby dotknęła kolegę z pracy, możemy oferować mu pomoc przejmując jego obowiązki. - Takie gesty są ważne, bo w tym pierwszym okresie żałoby takie osoby są pogrążone w swoich przeżyciach i w organizacji spraw około pogrzebowych - mówiła w "Czterech porach roku" psychoterapeutka.

Również możliwość wypłakania się na czyimś ramieniu pomaga w przetrwaniu trudnych chwil. - Niektóre osoby potrzebują rozmowy o zmarłym, o tym co się wydarzyło - zauważyła Sabat. Oferując wsparcie należy jednak wykazać się dużą delikatnością i wyczuciem. Niektórzy po śmierci syna, czy męża, chcą być sami ze swoimi myślami. Powinniśmy to uszanować, ale też być czujni.

- Jeśli osoba się zamyka, warto sprawdzić, czy jest ktoś inny z kim takie osoby mogą porozmawiać - radziła specjalistka. Zbyt długie pozostawanie w cierpieniu i rozpamiętywanie straty bliskiej osoby może być destrukcyjne. - Jeśli to trwa zbyt długo i wpływa na codzienne funkcjonowanie żałobnika, wtedy może być potrzebne wsparcie terapeuty - mówiła. Pamiętajmy jednak, że nic nie koi bólu tak, jak przemijający czas.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur/ag)

Zobacz więcej na temat: depresja psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Depresja to jak utrata możliwości widzenia kolorów"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 09:00
- Byłem arogantem i ignorantem. Wydawało mi się, że jestem silny, że ze wszystkim poradzę sobie sam. Uważałem, że wizyty u psychologa są dla słabych ludzi - mówił w "Dobronocce" pan Jakub, który pokonał depresję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z utratą najbliższej osoby?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 21:00
Karolina była w ciąży, kiedy dowiedziała się o tragicznej śmierci narzeczonego, z którym miała już jedno dziecko. - Byłam tak skupiona na sobie i na swoim bólu, że nawet nie myślałam o tym, jak mój nastrój działa na dzieci. (…) Aż pewnego dnia przyznałam sama przed sobą, że mam tylko dwa wyjścia – opowiadała bohaterka audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja groźniejsza niż pirat drogowy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 12:06
Liczba samobójstw jest w Polsce prawie dwa razy większa niż liczba ofiar wypadków drogowych - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń