Śmierć bliskiej osoby może rzucić się cieniem na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 20:00
Gdy odchodzi ktoś bliski łatwo popaść w emocjonalną skrajność. Zapomnieć się w cierpieniu albo je odrzucić. - Brak radości w życiu może się wiązać z utratą bliskiej osoby wiele lat wcześniej, ale wtedy nie było miejsca na przeżywanie - mówiła w radiowej Jedynce Zofia Sabat, psychoterapeutka. Ignorowanie cierpienia jest równie niebezpieczne, co zatracanie się w nim.
Audio
  • Zofia Sabat, psychoterapeutka o pomocy osobom pogrążonym w żałobie (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?
Jak pomóc osobie pogrążonej w żałobie?Foto: Glow Images/East News

"Skąd możesz wiedzieć co czuję!?" Tak często mówimy po stracie bliskiej osoby tym, co nas próbują pocieszać. Jak przebić taki emocjonalny mur? Osoby pogrążone w żłobie często odcinają się od świata, "umierają" wraz z ukochaną osobą.

/

Jak "przywrócić” ich życiu? Jeśli śmierć bliskiej osoby dotknęła kolegę z pracy, możemy oferować mu pomoc przejmując jego obowiązki. - Takie gesty są ważne, bo w tym pierwszym okresie żałoby takie osoby są pogrążone w swoich przeżyciach i w organizacji spraw około pogrzebowych - mówiła w "Czterech porach roku" psychoterapeutka.

Również możliwość wypłakania się na czyimś ramieniu pomaga w przetrwaniu trudnych chwil. - Niektóre osoby potrzebują rozmowy o zmarłym, o tym co się wydarzyło - zauważyła Sabat. Oferując wsparcie należy jednak wykazać się dużą delikatnością i wyczuciem. Niektórzy po śmierci syna, czy męża, chcą być sami ze swoimi myślami. Powinniśmy to uszanować, ale też być czujni.

- Jeśli osoba się zamyka, warto sprawdzić, czy jest ktoś inny z kim takie osoby mogą porozmawiać - radziła specjalistka. Zbyt długie pozostawanie w cierpieniu i rozpamiętywanie straty bliskiej osoby może być destrukcyjne. - Jeśli to trwa zbyt długo i wpływa na codzienne funkcjonowanie żałobnika, wtedy może być potrzebne wsparcie terapeuty - mówiła. Pamiętajmy jednak, że nic nie koi bólu tak, jak przemijający czas.

"Cztery pory roku" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 12.00.

(pkur/ag)

Zobacz więcej na temat: depresja psychologia

Czytaj także

"Depresja to jak utrata możliwości widzenia kolorów"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 09:00
- Byłem arogantem i ignorantem. Wydawało mi się, że jestem silny, że ze wszystkim poradzę sobie sam. Uważałem, że wizyty u psychologa są dla słabych ludzi - mówił w "Dobronocce" pan Jakub, który pokonał depresję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z utratą najbliższej osoby?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 21:00
Karolina była w ciąży, kiedy dowiedziała się o tragicznej śmierci narzeczonego, z którym miała już jedno dziecko. - Byłam tak skupiona na sobie i na swoim bólu, że nawet nie myślałam o tym, jak mój nastrój działa na dzieci. (…) Aż pewnego dnia przyznałam sama przed sobą, że mam tylko dwa wyjścia – opowiadała bohaterka audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja groźniejsza niż pirat drogowy?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 12:06
Liczba samobójstw jest w Polsce prawie dwa razy większa niż liczba ofiar wypadków drogowych - pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń