Ukraińscy artyści popierają protesty na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 07:37
Śpiewaczka Rusłana Łyżyczko, która groziła głodówką do czasu przyjęcia przez Unię Europejską sankcji wobec władz na Ukrainie nie jest jedną przedstawicielką środowiska artystycznego popierającą protesty opozycji. Na Majdanie występowała też grupa Haydamaky.
Audio
  • Rozmowa z muzykami zespołu Haydamaky (Sygnały dnia/Jedynka)
Haydamaky
HaydamakyFoto: materiały promocyjne

Unia Europejska nałożyła sankcje na osoby odpowiedzialne za eskalację przemocy na Ukrainie. Sposób ich wdrażania i skala będą uzależnione od sytuacji w tym kraju. Decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli. Winni użycia siły w Kijowie będą mieli zakaz wjazdu do Unii, ich aktywa finansowe w europejskich bankach zostaną zamrożone.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Po przyjęciu sankcji popularna ukraińska wokalistka i jedna z przywódczyń antyrządowych protestów Rusłana Łyżeczko odwołała głodówkę. Groziła nią - jeżeli unijni politycy nie podjęliby decyzji o sankcjach.
Rusłana to nie jedyny ukraiński artysta popierający protesty. Wśród nich są też członkowie zespołu Haydamaky, znanego też dobrze w Polsce m.in. z występów z grupą Voo Voo. Grali na przykład na otwarciu Stadionu Narodowego.

Starcia na Ukrainie - RELACJA NA ŻYWO >>>

Haydamaky właśnie rozpoczyna trasę koncertową w Polsce pod hasłem "Euromajdan". Artyści w ten sposób chcą zwrócić uwagę na to, co dzieje się w ich kraju.
- Nikt nie chce wojować i nikt nie chce bronić obecnej władzy - mówią muzycy, którzy jeszcze w środę grali na Majdanie. Przyznają, że jest różnica między społecznymi nastrojami między wschodem i zachodem Ukrainy. Ale, według nich, i tu, i tam ludzie nie chcą korupcji i władzy Janukowycza.
Z Ołeksandrem Jarmołą i Dimitrem Kusznirem rozmawiał Paweł Pawlica.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec pierwszej tury rozmów. Mijają trzy miesiące od rozpoczęcia protestów w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 08:00
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec Radosław Sikorski i Frank-Walter Steinmeier wyszli z administracji prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza milcząc. Mają zamiar spotkać się z nim raz jeszcze tego samego dnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porozumienie podpisane, ale Majdan się nie poddaje. "Janukowycz do więzienia!" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 21:19
"Żadnej ugody!", "Tylko więzienie!" - krzyczy tłum na Majdanie. Protestujący zapowiadają, że nie ustąpią dopóki prezydent Wiktor Janukowycz nie poda się do dymisji.
rozwiń zwiń