Mer Lwowa: tutaj mieszkają wolni ludzie, którzy mają w sercu Boga

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:36
Andrij Sadowyj jest wyróżniającą się postacią na ukraińskiej scenie politycznej. Jako jedyny mer w kraju nie należy do Partii Regionów Wiktora Janukowycza, poparł protest na Majdanie, a o mieście, którym zarządza mówi się, że jest "wolne".
Audio
  • Mer Lwowa o sytuacji w mieście i na Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)
Siedziba prokuratury we Lwowie,  kartka z napisem Nie rozstrzelacie Ukrainy na ścianie budynku
Siedziba prokuratury we Lwowie, kartka z napisem "Nie rozstrzelacie Ukrainy" na ścianie budynku Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Wolnym od morderców i bandytów - wyjaśnił Sadowyj w rozmowie Agatą Kasprolewicz, specjalnym wysłannikiem Polskiego Radia na Ukrainę.

Polak mieszkający we Lwowie o sytaucji w mieście >>>

Sadowyj tłumaczył, że Lwów zawsze był osobliwy. - Jest wzorem dla innych w naszym państwie. Co robi Lwów, naśladują potem inne miasta - powiedział polityk. Porównał przy tym Ukrainę do człowieka. - Kijów jest sercem, a Lwów duszą Ukrainy - powiedział.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Mer Lwowa skomentował też walki na Majdanie w Kijowie w których zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset zostało rannych. - Krew zawsze będzie me rękach tych polityków, którzy dali rozkaz strzelania do demonstrantów - podsumował Sadowyj.

We Lwowie wprowadzono trzydniową żałobę. Ludzie chcą w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy zginęli w Kijowie. Ograniczono do minimum wszelkie imprezy rozrywkowe, a flagi ukraińskie na gmachach państwowych i samorządowych przepasano kirem.

tj

Zobacz więcej na temat: Lwów Rosja Ukraina

Czytaj także

Po nocnych zamieszkach, na ulice Lwowa powrócił spokój

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 22:03
W nocy, na wieść o dramatycznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie, około 15 tysięcy zwolenników opozycji zajęło administrację obwodową, główną komendę milicji i jeden z lokalnych komisariatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lwowscy milicjanci przyjechali do Kijowa bronić Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:06
Funkcjonariusze ogłosili, że stają po stronie narodu. Były szef MSW Jurij Łucenko zaapelował do kijowskiej millicji, by też przyłączyła się do protestu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa i pół tysiąca ochotników patroluje ulice Lwowa [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 20:15
Służba Ochrony Miasta to patrole złożone z mieszkańców Lwowa - mówi mieszkający i pracujący tam Polak Marcin Mazurek.
rozwiń zwiń