Julia Tymoszenko nie będzie ubiegać się o stanowisko premiera

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 19:33
Taką informację przekazał deputowany z partii Batkiwszczyna, którą kieruje zwolniona w sobotę z więzienia Julia Tymoszenko. Wkrótce potem potwierdziła ją sama zainteresowana.
Julia Tymoszenko (C) z ambasadorem USA w Kijowie Geoffreyem R. Pyattem (L) i szefem unijnej delegacji na Ukrainie Janem Tombińskim (P)
Julia Tymoszenko (C) z ambasadorem USA w Kijowie Geoffrey'em R. Pyattem (L) i szefem unijnej delegacji na Ukrainie Janem Tombińskim (P) Foto: PAP/EPA/ALEKSANDR PROKOPENKO

Wcześniej była premier sama zapowidała, że wystartuje we wcześniejszych wyborach prezydenckich, które mają się odbyć 25 maja. Do tego czasu obowiązki głowy państwa będzie pełnił przewodniczący ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Turczynow. Odsunięty w sobotę prezydent Wikotr Janukowycz uciekł z Kijowa i najprawdopodobniej ukrywa się na wschodzie kraju.

Nowa koalicja rządowa ma powstać do wtorku.

Tak było wczoraj: Julia Tymoszenko powitana na Majdanie jak bohaterka narodowa >>>

Parlament wydał też nakaz aresztowania ministra skarbu i byłego Prokuratora Generalnego. Unieważniono także ustawę językową, która faworyzowała język rosyjski.

Wydarzenia na Ukrainie obserwują dziennikarze Polskiego Radia:

17.00

Według nieoficjalnych informacji Julia Tymoszenko nie będzie ubiegać się o stanowisko premiera.


15.00

Na Majdanie jest spokojnie. Plac wypełniają tysiące ludzi, którzy oddają cześć poległym od kul milicjantów. Na scenie duchowni odprawiają modlitwy. Ilekroć wypowiadane są imiona ofiar, tłum skanduje "Chwała bohaterom" i "Bohaterowie nie umierają" – relacjonuje Radomir Czarnecki.


 

13.00

Obowiązki głowy państwa przejął przewodniczący ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Turczynow.


12.00

Rząd Jedności Narodowej powinien być utworzony do wtorku. Kandydaci na premiera, o których się mówi, to uwolniona w sobotę z więzienia Julia Tymoszenko, szef partii Batkiwszczyna Arsenij Jaceniuk i były szef MZS Petro Poroszenko. Szcsegóły w relacji Pawła Buszko.


11.00

W luksusowej rezydenci Wiktora Janukowycz pod Kijowem znaleziono ogniska, w których palono dokumenty. Część wrzucono do pobliskiej rzeki. Teraz płetwonurkowie je wyławiają i są one przeglądane. Znaleziono m.in. rachunki opiewające na milion dolarów - informuje Radomir Czarnecki.


10.00

Partia Regionów w rozsypce. Parlament wznawia prace - relacjonuje z Kijowa Paweł Buszko.

Czytaj także

Stanisław Ciosek: Ukraina nie jest do niczego potrzebna Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2014 23:34
- Nie zgadzam się głęboko z tym, że dla mocarstwowości Rosja Ukraina ma jakieś szczególne znaczenie. To szalona teoria, która swymi początkami sięga Katarzyny Wielkiej. A mianowicie, że Rosja musi opierać się o Karpaty - mówił w Jedynce były ambasador Polski w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

23.02.2014 Partia Regionów oskarża Janukowycza. Były prezydent się ukrywa [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 14:00
Nowa rzeczywistość polityczna na Ukrainie. Władza w kraju przechodzi w ręce opozycji. Partia Regionów uznała zaś, że za to co się stało na Ukrainie, odpowiada Wiktor Janukowycz. Parlament musi wkrótce wyłonić nowy rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pusty pałac Janukowycza pod Kijowem. Setki porzuconych dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:00
Parlament przejął na własność państwa luksusową rezydencję odsuniętego dzień wcześniej od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Międzygórze (Meżyhiria), jeden z najlepiej strzeżonych dotąd obiektów w państwie, od soboty jest otwarte dla ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorbaczow oskarża: władze na Ukrainie nie postępowały demokratycznie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 10:04
Według ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego główną przyczyną zamieszek na Ukrainie było przerwanie pieriestrojki. Gorbaczow nawiązał tu do swych reform politycznych i procesu demokratycznego w dawnym ZSRR z końca lat 80.
rozwiń zwiń