Świecili gołymi biustami na chwałę komunistycznych Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 13:54
W tak represyjnym kraju, jak komunistyczna NRD jedynym obszarem wolności były plaże dla nudystów nad Bałtykiem i nad jeziorami. Reżim próbował walczyć z naturystami, ale mało skutecznie.
Audio
Świecili gołymi biustami na chwałę komunistycznych Niemiec
Foto: Glow Images/East News

Fascynacja naturyzmem narodziła się w Niemczech na przełomie XIX i XX wieku. To był efekt intelektualnych prądów i powstania teorii o wyzwoleniu człowieka ery uprzemysłowionej i jego powrocie do korzeni. Naturyści byli zwalczani, dochodził do aresztowań, co wcale nie doprowadziło do upadku tego ruchu. W 1920 roku otwarto pierwszą oficjalną plażę dla nudystów na wyspie Sylt nad Morzem Północnym.
Naziści początkowo niechętnie podchodzili do naturyzmu. Ale potem doszli do wniosku, że skoro narodowy socjalizm propaguje rasę nordycką, zdrowie, to pokazywanie pięknego aryjskiego ciała jest w porządku.
Po wojnie radzieckie władze okupacyjne naturystom dały spokój. Może uznano, że nie przystoi uganiać się czerwonoarmistom z pepeszami za golasami, bo by ich to ośmieszyło. Dopiero w 1954 roku, już po utworzeniu Niemieckiej Republiki Demokratycznej, wszystko się skończyło. FKK (Freikörperkultur) zostało zakazane, a na plażach pojawiły się tabliczki zabraniające opalania się bez kostiumów. NRD-owska milicja zaczęła nakładać mandaty na nudystów, a ci - bronić się. Różnymi metodami. Jedną z nich było opalanie się z zawiązanym krawatem na szyi. W razie przyłapania delikwent starał się dowieść, że nie jest bez stroju, bo jest ubrany w krawat. Budowano też specjalne wieże, na których obserwatorzy wypatrywali stróżów prawa i ostrzegali golasów przez intruzami. Żeby było zabawniej, do ruchu naturystów należeli sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, a nawet wysokiej rangi milicjanci, część świata artystycznego i intelektualnego.

Takie ośmieszanie się państwa trwało stosunkowo krótko. Już w 1956 roku zezwolono na uprawianie naturyzmu na wydzielonych plażach. Z czasem policyjne przecież państwo starało się upowszechniać wizerunek i przekonywać nawet, że jest liberalne pozwalając na uprawianie FKK. Szacuje się, że w momencie upadku NRD 150-200 tysięcy ludzi uprawiało naturyzm w kraju, który liczył wówczas ok. 17 milionów ludzi.
Posłuchaj całej rozmowy z Bartoszem Wielińskim, z której dowiesz się, jak naturyści bronili się przed szykanami oraz jak golasy defilowały przed przywódcą NRD Erichem Honeckerem podczas parady z okazji 750-lecia powstania Berlina.
Rozmawiała Joanna Ficińska.
(ag/asz)

Zobacz więcej na temat: Erich Honecker HISTORIA NRD

Czytaj także

Koniec podziału Niemiec na RFN i NRD

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 05:40
3 października 1990 roku zgodnie z traktatem zjednoczeniowym, ratyfikowanym przez parlamenty obu państw niemieckich kilka dni wcześniej, landy NRD przystąpiły do RFN. Prezydent RFN Richard von Weizsaecker przejął obowiązki głowy zjednoczonego państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w NRD

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 10:00
Propaganda Stasi wmawiała, że to „faszystowska prowokacja”, że przywódcy - to „starzy naziści”. O powstaniu w NRD porozmawiamy w Dwójce z dyplomatami i historykami, z Polski i z Niemiec.
rozwiń zwiń