"Harfy Papuszy" w koncertowym paśmie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 16:50
Dzieło Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu orkiestry Sinfonia Iuventus i Polskiego Chóru Kameralnego zabrzmi na antenie Jedynki w niedzielny wieczór.
Audio
Portret Papuszy
Portret PapuszyFoto: Krystyna Gierlinska/Wikimmedia Commons/lic. CC

"Harfy Papuszy" skomponował Pawluśkiewicz do wierszy Bronisławy Wajs "Papuszy" już w w 1993 roku. Fascynacja kompozytora wierszami tej cygańskiej poetki dała początek wielkiej formie wokalno-instrumentalnej na głosy, chór i orkiestrę, w której Pawluśkiewicz obrazuje świat Romów oraz uwydatnia sens poezji Papuszy.

W "Koncetowej Jedynce" w niedzielę 2 marca o godz. 23.05 zaprezentujemy obszerne fragmenty koncertu zarejestrowanego w listopadzie 2013 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Na ubiegłorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.

"Jan Kanty Pawluśkiewicz Antologia vol. 2 - Harfy Papuszy" do nabycia na sklep.polskieradio.pl >>

Czytaj także

Krauze: na świecie jest więcej Papusz i Nikiforów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:00
- Trzeba otworzyć serce, uszy, oczy, zobaczyć sztukę gdzieś pomiędzy oficjalnymi wydawnictwami, galeriami - uważa Krzysztof Krauze. - Środowisko twórców zbyt mało angażuje się w sprawy społeczne - dodaje Joanna Kos-Krauze. Te dwa wątki spróbowali połączyć w filmie "Papusza", który 15 listopada wchodzi na ekrany polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowa Papusza. Kobieta wrażliwa i silna

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 13:08
- Zmaga się od urodzenia z przeciwnościami losu, a gdy jej poetycka dusza staje w kontrze do tego, co ją spotyka, okazuje się, że jest niezłomna i potrafi postawić na swoim - powiedziała w radiowej Jedynce Jowita Budnik, która w filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego wcieliła się w postać romskiej poetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawluśkiewicz: moją ambicją było podążanie frazą poetycką Papuszy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 20:00
Na tegorocznym festiwalu w Gdyni Jan Kanty Pawluśkiewicz otrzymał nagrodę za muzykę do filmu "Papusza". Poemat symfoniczny "Harfy Papuszy" ukazał się właśnie na płycie w ramach antologii muzyki kompozytora wydawanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orły 2014. Jurorzy czekają na film, który ich rozwścieczy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 19:00
Poznaliśmy już filmy nominowane do najważniejszej polskiej nagrody filmowej - Orłów. Z roku na rok jury staje przed coraz trudniejszym wyborem. Poziom rośnie, a Dariusz Jabłoński, pomysłodawca Orłów i prezydent Polskiej Akademii Filmowej, czeka jeszcze na filmowe burze.
rozwiń zwiń