Dzień Turecki w Radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:00
Tematy związane z turecką polityką, gospodarką oraz kulturą, turystyczne atrakcje oraz historia polsko-tureckich stosunków towarzyszyły nam 6 marca przez cały dzień w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Audio
  • Dzień Turecki w Programie Pierwszym Polskiego Radia
Świątynia Hagia Sophia
Świątynia Hagia Sophia Foto: PAP/DPA/Jens Kalaene

W nadawanych prosto ze Stambułu "Sygnałach Dnia" wywiadów udzielili prezydent RP Bronisław Komorowski oraz prezydent Turcji Abdullah Gül. Pretekstem wizyty polskiej głowy państwa w Turcji były m.in. obchody 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją, Forum Biznesu Polska-Turcja oraz rozpoczęcie w Turcji Roku Polskiego.

W czwartkowych "Sygnałach Dnia" pojawiło się także wiele ciekawych materiałów reporterskich, poświęconych m.in.: tureckiej gospodarce - jej obecnemu stanowi i perspektywom; tureckiej prowincji; najważniejszym zabytkom - takim jak Błękitny Meczet czy Hagia Sofia; polskim tropom w Stambule - największym i najludniejszym tureckim mieście. Była również mowa o słynnym, zajmującym 30 hektarów, 61 ulic, około 4000 sklepów Krytym Bazarze oraz o polskiej wsi w Turcji.

Tureckie akcenty pojawiły się również w innych audycjach Pierwszego Programu Polskiego Radia. W "Czterech Porach Roku" Krzysztof Horwat opowiadał o tureckim przemyśle turystycznym, a w magazynie "Z Kraju i ze Świata" jednym z tematów było postrzeganie islamu w Europie.

W "Muzycznej Jedynce" rozmawialiśmy o tureckich rytmach z członkami zespołów Ensemble Sarband i Kardes Turkuler, w "Popołudniu z Jedynką" o tureckiej kuchni, natomiast w "Więcej Świata" przyjrzeliśmy się kwestii mniejszości kurdyjskiej.

Dzień Turecki Radiowa Jedynka zakończyła " Magazynem Sztuk Wszelakich", w którym omówiona została m.in. wystawa w Muzeum Sakip Sabanci w Stambule zatytułowana "Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich". Sprawdzaliśmy także jak odbierana jest w Polsce turecka literatura.

W ramach obchodów Tureckiego Dnia prezes Andrzej Siezieniewski w imieniu Polskiego Radia podpisał umowę o współpracy z TRT – publiczną Turecką Korporacją Radiowo-Telewizyjną, należącą do EBU (Europejskiej Unii Nadawców). Nadawcy zadeklarowali współpracę w dziedzinie kultury, historii, wymiany informacji oraz edukacji. Zacieśnione zostaną również kontakty pomiędzy antenami, redakcjami oraz portalami internetowymi obu mediów.

tj/asz

Czytaj także

Hagia Sofia – pierwszy kościół chrześcijańskiego Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 07:00
Jeśli ktoś wejdzie do wnętrza Hagii Sofii to zrozumie, jak wspaniałe było to osiągnięcie i nie zdziwi się słowom cesarza Justyniana, który podczas konsekracji kościoła w 537 roku wykrzyknął: ”Salomonie przewyższyłem Ciebie!”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Radia. Andrzej Siezieniewski: radio ma wielką przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 07:22
Zdaniem prezesa Polskiego Radia, cyfryzacja sygnału, na którą zdecydował się publiczny nadawca, stwarza ogromne możliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KRRiT: Polskie Radio w fazie rozkwitu, pełni funkcję przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:17
Witold Graboś, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uważa, że dzięki procesowi cyfryzacji radio stało się zupełnie nowym medium z wielkimi możliwościami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski o cyfryzacji

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 10:51
Andrzej Siezieniewski w studio radiowej Jedynki mówił o możliwościach jakie niesie ze sobą nadawanie programów Polskiego Radia w systemie cyfrowym DAB+.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Bronisław Komorowski o cyfryzacji Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:26
Życzę wam wykorzystania wielkiej szansy na rozwój - tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował wejście Polskiego Radia w erę nadawania cyfrowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Turcji: chcielibyśmy silniejszego poparcia Polski dla unijnych starań Turcji

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 07:29
- W Turcji jest licząca się diaspora polska, co podnosi znaczenie waszego kraju i dlatego wolelibyśmy, aby to poparcie było bardziej słyszalne, głośniejsze. Ale mówiąc to chcę podkreślić, że Polacy i rządy waszego kraju zawsze nam takie wsparcie dawały – powiedział w radiowej Jedynce prezydent Turcji Abdullah Gül.
rozwiń zwiń