Skaldowie bez tajemnic. Legendy bigbitu w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 17:56
Ich przeboje "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Cała jesteś w skowronkach", "Prześliczna wiolonczelistka", czy "Nie domykajmy drzwi" zna cała Polska. Jacek i Andrzej Zielińscy, muzycy zespołu Skaldowie, będą gośćmi Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic".
Jacek Zieliński i Andrzej Zieliński z zespołu Skaldowie na festiwalu w Opolu w 2009 roku
Jacek Zieliński i Andrzej Zieliński z zespołu Skaldowie na festiwalu w Opolu w 2009 roku Foto: PAP/Archiwum/Leszek Szymański

Skaldowie grają już prawie od 50 lat - zespół powstał w 1965 roku w Krakowie. Założycielami byli Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Jacek Zieliński, oraz Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński.

W tym czasie występowali w kraju i za granicą, zdobywali nagrody na największych festiwalach, współpracowali z Agnieszką Osiecką, Ernestem Bryllem i Łucją Prus. Zostali też odznaczeni medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Już w ten weekend 29-30 marca Jacek i Andrzej Zielińscy opowiedzą w radiowej Jedynce o swojej blisko 50-letniej obecności na muzycznej scenie. Przypomną kulisy powstawania największych przebojów i sesje nagraniowe Skaldów. Opowiedzą o współpracy z najważniejszymi polskimi tekściarzami.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Wywiady z cyklu "Bez tajemnic" zaprezentujemy w Jedynce w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Z Jackiem i Andrzejem Zielińskimi będzie rozmawiał Zbigniew Krajewski. Posłuchamy też muzyki Skaldów. Zapraszamy!

tj

Czytaj także

Chopin i The Doors? "Pasują idealnie! Któż miałby to zagrać, jak nie Manzarek"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 08:26
- Kiedy w utworze "Hyacinth House" przyszła pora na moje solo zastanawiałem się co zagrać na organach, które miały fantastyczne brzmienie. Cytat z Chopina pojawił się prosto z serca, to moja krew - opowiadał klawiszowiec The Doors w archiwalnym wywiadzie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olek Klepacz: muzyka była moją psychoterapią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 10:00
- Musiałem poradzić sobie w moim życiu z etapem pod tytułem "depresja". Na szczęście odnalazłem już radość. Ważne jest to, co tu i teraz, nie warto rozmyślać o tym, co jutro, to się i tak stanie - mówił Olek Klepacz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Turnau: wyemigrowałem muzycznie z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 18:13
- Moja krakowskość jest gruntem i fundamentem. Nie jest jednak jedyną rzeczywistością - powiedział w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" pochodzący z Krakowa kompozytor, wokalista i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

De Mono usłyszeli pochwały od samego Eltona Johna

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 10:11
- Na początku chcieliśmy nagrać piosenkę zespołu Queen. Niestety ciężko było dotrzeć do osób dysponujących prawami autorskimi. Wtedy padła propozycja z Eltonem Johnem - mówił w Jedynce Andrzej Krzywy, lider De Mono.
rozwiń zwiń