X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Zieliński - jemu Agnieszka Osiecka pozwalała zmieniać swoje teksty

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 08:00
Andrzej Zieliński, jeden z liderów zespołu Skaldowie przyznaje, że miał duży glejt zaufania u Agnieszki Osieckiej, która pozwalała mu ingerować w jej tekst, jeżeli taka była potrzeba kompozytorska.
Audio
  • Andrzej Zieliński o piosence "Prześliczna wiolonczelistka" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Pójdę do nieba" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Nie widzę ciebie w swych marzeniach" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Dopóki stoją góry" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Z biegiem lat" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "26. marzenie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Wszystko kwitnie wkoło ciebie (Wiosna)" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Zieliński o piosence "Kulig" (Bez tajemnic/Jedynka)
Jacek (L) i Andrzej (P) Zielińscy  podczas benefisu Mariana Dziędziela (2012 r.)
Jacek (L) i Andrzej (P) Zielińscy podczas benefisu Mariana Dziędziela (2012 r.)Foto: PAP/Marcin Bielecki

Andrzej Zieliński skomponował około 400 piosenek, wśród nich około 40 do tekstów Agnieszki Osieckiej. - Śmiałem się, mówiąc do Agnieszki, że jak ma tekst z problemami albo smutny bardzo, to przychodzi do mnie, a jak ma wesoły i przebojowy, to idzie do Seweryna Krajewskiego - mówi.

Artysta wspomina, że Agnieszka Osiecka pozwalała mu na ingerencję w teksty i ich zmianę. - Miałem duży glejt zaufania u Agnieszki, z czego jestem bardzo dumny - podkreśla kompozytor. Tym bardziej, że pracowali na odległość - on w Krakowie, ona w Warszawie.

Jedną z piosenek do tekstu Osieckiej był utwór "W żółtych płomieniach liści", który został skomponowany jako duet do programu Agnieszki Osieckiej i Jana Borkowskiego. Właśnie w tym programie Andrzej Zieliński spotkał się z Łucją Prus, z którą śpiewał tę piosenkę.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>
Przy piosence "Prześliczna wiolonczelistka" zastanawiano się, kto był inspiracją dla tej postaci. Andrzej Zieliński twierdzi, że była nią Anna Wójtowicz z zespołu Anawa, ozdoba tej grupy. Zdradził to autor tekstu Wojciech Młynarski. Gość radiowej Jedynki przyznaje, że Młynarski wyeksponował wiolonczelę z całego składu orkiestry jako instrument, na którym najbardziej spoczywa męskie oko. Piosenka powstała w latach 60-tych. W czasach bardziej nam współczesnych zaś, w filmie "Jak powstali Skaldowie", w rolę wiolonczelistki w orkiestrze wojskowej Marynarki Wojennej wcieliła się Ewa Szykulska. - Pięknie prezentuje się z wiolonczelą i bez wiolonczeli, ale w kostiumie bikini - mówi Andrzej Zieliński.

Piosenkę "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma" wielu słuchaczy kojarzy z Marylą Rodowicz i Stanem Borysem, a nie ze Skaldami. Andrzej Zieliński wspomina, że napisał ten utwór do programu, który był poświęcony twórczości cygańskiej. - Wszystko dzieje się przy ognisku, napisałem wówczas parę piosenek i nawet ich nie zdążyłem zaaranżować, bo musiałem z zespołem jechać na kolejne tournée do Związku Radzieckiego - wspomina. Kompozytor śmieje się, że ta piosenka jest tak cygańska, że nawet Cyganie myślą, że w oryginale została stworzona przez nich. Tekst napisała Agnieszka Osiecka, zaś Rodowicz i Borys byli pierwszymi wykonawcami.

Z tego programu pochodzi też inna bardzo cygańska piosenka "Gorzko mi", którą zaśpiewała Teresa Tutinas. Zieliński przyznaje, że inspiracją do tych utworów była muzyka, jaką słyszał jeżdżąc na wakacje... nad Balaton.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

(ag/kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Osiecka intymnie o sobie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:00
"Dzienniki" - pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci poetki - to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. Ich fragmentów można było posłuchać w radiowej Jedynce w interpretacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Zieliński i osobiste wyznanie, które dało tytuł płycie Skaldów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:11
- W piosence "Harmonia świata" opowiadam o wspólnym życiu z moją żoną przez wiele, wiele lat. To mój bardzo autorski utwór. Jestem nie tylko autorem tekstu, ale i kompozytorem - mówił w radiowej Jedynce Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skaldowie - do dziś mówimy tekstami ich piosenek

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 14:00
- To miłe, że fragmenty moich piosenek stały się częścią języka obiegowego - mówi w weekendowym cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" współtwórca i lider zespołu Skaldowie Andrzej Zieliński.
rozwiń zwiń