Kombi(i), O.N.A, Osbourne i Skawiński. Historia wspólna

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:19
Muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także producent muzyczny znany również jako "Skawa" pojawi się w ten weekend w cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic".
Audio
  • Grzegorz Skawiński w weekendzie "Bez tajemnic" (Jedynka/Bez tajemnic)
Grzegorz Skawiński
Grzegorz SkawińskiFoto: PAP/Archiwum/Adam Warżawa

Opowie o swojej muzycznej edukacji, początkach swojej kariery, o współpracy na przestrzeni lat z innymi muzykami i ukochanych miejscach. Pojawi się też wątek Ozzy'ego Osbourne'a.

Bez tajemnic: Skaldowie, Kuba Sienkiewicz, Turnau, Niemen, Manzarek o sobie >>>

Grzegorz Skawiński ma co wspominać. Jego pierwszym zawodowym zespołem było Kombi - grupa założona w 1969 roku przez Sławomira Łosowskiego, której okres największej popularności przypadł na lata  80. XX wieku.

W latach 90. Skawiński razem z Waldemarem Tkaczykiem, Zbigniewem Kraszewskim (ex-TSA) i Piotrem Łukaszewskim powołał do życia grupę Skawalker. W 1994 po przyjęciu do zespołu Agnieszki Chylińskiej zmieniono nazwę kapeli na O.N.A, która zakończyła działalność 9 lat później.

Skawiński nie przestał jednak grać. W 2003 roku, z jego inicjatywy oraz Waldemara Tkaczyka, powstała grupa Kombii. (Skawiński i Tkaczyk, którzy są kolegami jeszcze z liceum, grają razem bez przerwy przez całą swoją karierę muzyczną). Do współpracy muzycy zaprosili pierwszego perkusistę zespołu Kombi Jana Plutę. Klawiszowiec i założyciel Kombi, Sławomir Łosowski nie został zaproszony do grania w nowym zespole. On też posiada prawa autorskie do nazwy i logotypu Kombi.

Skawiński uczestniczył również w nagraniach płyt takich wykonawców jak Wanda Kwietniewska, Vader, Acid Drinkers, IRA, Golden Life, Liroy, Robert Janson i innych.

Rozmowy z Grzegorzem Skawińskim z cyklu "Bez tajemnic" zaprezentujemy w Jedynce w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Z Grzegorzem Sławińskim będzie rozmawiał Paweł Sztompke . Zapraszamy!

Czytaj także

Grzegorz Turnau: wyemigrowałem muzycznie z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 18:13
- Moja krakowskość jest gruntem i fundamentem. Nie jest jednak jedyną rzeczywistością - powiedział w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" pochodzący z Krakowa kompozytor, wokalista i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

De Mono: podczas pierwszej wizyty w studiu usłyszeliśmy, że nic z nas nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 09:56
- W czasie tamtej sesji nagraliśmy chyba w sumie trzy utwory. To było nasze pierwsze zetknięcie z profesjonalnym studiem - mówił w Jedynce Piotr Kubiaczyk, basista De Mono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skaldowie - do dziś mówimy tekstami ich piosenek

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 14:00
- To miłe, że fragmenty moich piosenek stały się częścią języka obiegowego - mówi w weekendowym cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" współtwórca i lider zespołu Skaldowie Andrzej Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Chylińska: chciałabym, żeby słuchacze mi zaufali

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 15:28
- Pomyślałam, że dam fanom jakiś prezent na 20-lecie mojej działalności muzycznej - powiedziała w radiowej Jedynce Agnieszka Chylińska o singlu "Kiedy przyjdziesz do mnie", który zapowiada nową płytę jednej z gwiazd tegorocznej trasy Lata z Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez tajemnic: Kuba Sienkiewicz ujawnia przepis na dobrą piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 16:06
Jego zdaniem najlepsze utwory rodzą się w jednej chwili - w tym samym momencie pojawia się pomysł na tekst, interpretację i melodię. - Te wysiedziane i wymęczone najczęściej lądują w koszu na śmieci - powiedział lider Elektrycznych Gitar w Jedynkowym cyklu "Bez Tajemnic".
rozwiń zwiń