X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

To mówił nam Jan Paweł II ku pamięci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:54
"Musicie być mocni" to kolaż złożony z wystąpień Jana Pawła II, od pierwszej do ostatniej polskiej pielgrzymki. Wśród nich ten najsłynniejszy, wygłoszony na warszawskim placu Zwycięstwa. Ma on charakter przesłania jakie pozostawił nam Papież.
Audio
  • Kolaż złożony z wystąpień Jana Pawła II (Jedynka)
Sarkofag Jana Pawła II
Sarkofag Jana Pawła IIFoto: PAP/Jacek Turczyk

Umiłowani Bracia i Siostry, drodzy rodacy.
Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem. Ziemię, z której wezwał mnie Bóg. Niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie. Ziemię, do której przybyłem dzisiaj, jako pielgrzym. Muszę wraz z wami wszystkimi stawiać sobie pytanie o motyw, dla którego właśnie w roku 1978, po tylu stuleciach ustalonej w tej dziedzinie tradycji, został na rzymską stolicę świętego Piotra wezwany syn polskiego narodu, polskiej ziemi. Czyż przeto nie wolno nam wnosić, że Polska stała się w naszych czasach ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa? Że właśnie stąd ze szczególną pokorą, ale i ze szczególnym przekonaniem trzeba głosić Chrystusa?

I wołam, ja syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Człowiek jest powołany do odnoszenia zwycięstwa w Jezusie Chrystusie. Jest to zwycięstwo nad grzechem, nad starym człowiekiem, który tkwi głęboko w każdym z nas. Mocą Boga człowiek powołany jest  do zwycięstwa nad sobą, do zwycięstwa nad tym, co krępuje naszą wolą wolę i czyni ją poddaną złu.

Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek, praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Tak jak to Westerplatte.

Wyboru dokonała Ewelina Karpacz.

(ag, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arturo Mari: Jan Paweł II był najważniejszym doświadczeniem mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 13:00
- Kiedy się modlił na kolanach w swojej kaplicy, z ręką podpierającą głowę, nie mogłem wiele zrozumieć. Z upływem czasu zacząłem słyszeć jak prosił "Boże, nie opuszczaj mnie, daj mi siłę, wskaż mi drogę". No i jak w takich chwilach fotografować? - mówił w radiowej Jedynce osobisty fotograf papieża Polaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wadowice-Watykan. Jedynka śladami Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 07:00
Plac św. Piotra i Bazylika Ofiarowania NMP, Castel Gandolfo czy wadowicki muzeum-dom rodzinny. W przeddzień kanonizacji wybraliśmy się w szczególną podróż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Nycz: przez kanonizację nie osiąga się zbawienia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 10:05
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz wyjaśnia, że kanonizacja nie jest - jak to się ludziom wydaje - momentem, w którym osiąga się niebo. - Świętość jest pokazaniem konkretnego, wielkiego świętego całemu Kościołowi - wyjaśnia w radiowej Jedynce. Do kultu i do naśladowania.
rozwiń zwiń