To mówił nam Jan Paweł II ku pamięci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:54
"Musicie być mocni" to kolaż złożony z wystąpień Jana Pawła II, od pierwszej do ostatniej polskiej pielgrzymki. Wśród nich ten najsłynniejszy, wygłoszony na warszawskim placu Zwycięstwa. Ma on charakter przesłania jakie pozostawił nam Papież.
Audio
  • Kolaż złożony z wystąpień Jana Pawła II (Jedynka)
Sarkofag Jana Pawła II
Sarkofag Jana Pawła IIFoto: PAP/Jacek Turczyk

Umiłowani Bracia i Siostry, drodzy rodacy.
Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem. Ziemię, z której wezwał mnie Bóg. Niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie. Ziemię, do której przybyłem dzisiaj, jako pielgrzym. Muszę wraz z wami wszystkimi stawiać sobie pytanie o motyw, dla którego właśnie w roku 1978, po tylu stuleciach ustalonej w tej dziedzinie tradycji, został na rzymską stolicę świętego Piotra wezwany syn polskiego narodu, polskiej ziemi. Czyż przeto nie wolno nam wnosić, że Polska stała się w naszych czasach ziemią szczególnie odpowiedzialnego świadectwa? Że właśnie stąd ze szczególną pokorą, ale i ze szczególnym przekonaniem trzeba głosić Chrystusa?

I wołam, ja syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII >>> zobacz serwis specjalny

Człowiek jest powołany do odnoszenia zwycięstwa w Jezusie Chrystusie. Jest to zwycięstwo nad grzechem, nad starym człowiekiem, który tkwi głęboko w każdym z nas. Mocą Boga człowiek powołany jest  do zwycięstwa nad sobą, do zwycięstwa nad tym, co krępuje naszą wolą wolę i czyni ją poddaną złu.

Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek, praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić. Tak jak to Westerplatte.

Wyboru dokonała Ewelina Karpacz.

(ag, pg)

Czytaj także

Arturo Mari: Jan Paweł II był najważniejszym doświadczeniem mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 13:00
- Kiedy się modlił na kolanach w swojej kaplicy, z ręką podpierającą głowę, nie mogłem wiele zrozumieć. Z upływem czasu zacząłem słyszeć jak prosił "Boże, nie opuszczaj mnie, daj mi siłę, wskaż mi drogę". No i jak w takich chwilach fotografować? - mówił w radiowej Jedynce osobisty fotograf papieża Polaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wadowice-Watykan. Jedynka śladami Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 07:00
Plac św. Piotra i Bazylika Ofiarowania NMP, Castel Gandolfo czy wadowicki muzeum-dom rodzinny. W przeddzień kanonizacji wybraliśmy się w szczególną podróż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kardynał Nycz: przez kanonizację nie osiąga się zbawienia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 10:05
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz wyjaśnia, że kanonizacja nie jest - jak to się ludziom wydaje - momentem, w którym osiąga się niebo. - Świętość jest pokazaniem konkretnego, wielkiego świętego całemu Kościołowi - wyjaśnia w radiowej Jedynce. Do kultu i do naśladowania.
rozwiń zwiń