Media a wiedza potoczna ludzi. Co wiemy dzięki telewizji?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:17
Jak media wpływają na to, co wiemy? Jak nasza wiedza potoczna jest kształtowana za sprawą przekazu czwartej władzy? O tym rozmawialiśmy w "Wieczorze odkrywców".
Audio
  • Media a wiedza potoczna ludzi (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Media a wiedza potoczna ludzi. Co wiemy dzięki telewizji?
Foto: Glow Images/East News

Profesor Anna Malewska-Szałygin, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi bardzo ciekawe badania (grant Narodowego Centrum Nauki) nad wpływem przekazu medialnego na wiedzę potoczną ludzi i jest autorem pojęcia etnopolitogia. Prowadzi je na wsi, gdzie jak podkreśla, rozmówcy ubierają myśli w słowa, które są symbolami. - Jedno krótkie słowo jest jasne i wszyscy wiedzą, jakie sensy ono niesie, poza etnografem, który ma za zadanie dobrać się do jego znaczenia. I to wcale nie jest łatwe - mówi badaczka.
Jak przyznaje, poprzez badanie wypowiedzi i języka dochodzi ona do spektrum poglądów i wyobrażeń osób, które się wypowiadają. - W mojej pracy szczególnie jestem wyczulona na pojęcia, którymi ludzie się posługują, metafory, których używają. Wydaje mi się, że tam jest najwięcej kluczy do zrozumienia sensów słów, które wypowiadają - wyjaśnia profesor.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Etnolog tłumaczy, że w przypadku mediów nie mówimy o oddziaływaniu, tylko współzależności. - Jest to rodzaj zapętlenia, wzajemnych przepływów, bardzo skomplikowanych relacji. Dużo trudniej jest się teraz wypowiadać na temat oddziaływania mediów, bo dawniej był producent i konsument, a teraz ta opozycja zaczyna się rozmywać, szczególnie w kontekście nowych mediów - komentuje dyrektor.
Czy przekaz medialny jest przyjmowany przez ludzi jako prawda na temat świata? Badaczka mówi, że tak się nie dzieje, pomimo wysiłku ze strony mediów, które starają się wytworzyć iluzję faktyczności. - W żadnym razie nie jest to odbierane jako odbicie rzeczywistości. Pasjonujące za to są lokalne sposoby weryfikacji tego przekazu, czyli odwoływanie się do własnego doświadczenia oraz doświadczeń sąsiadów i krewnych - mówi profesor.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W części pierwszej programu rozmawialiśmy również o zmarłej niedawno wybitnej badaczce, etnolog z Uniwersytetu Warszawskiego - profesor Annie Zadrożyńskiej. Posłuchaj całej rozmowy!
"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.
sm

Czytaj także

Jak trenować głowę? Spacer sekretem fitnessu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 16:00
Nasz mózg, tak jak i całe ciało, ulega procesowi starzenia. Codziennie umiera ok. 10 tysięcy neuronów. Czy, pomimo upływu lat, można utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jak to robić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gry komputerowe wpływają na zdolności intelektualne?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 12:00
Czym zajmuje się neurokognitywistyka? Goście radiowej Jedynki opowiadają o badaniach mózgu i o tym, jak gry komputerowe wpływają na zdolności intelektualne.
rozwiń zwiń