X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Media a wiedza potoczna ludzi. Co wiemy dzięki telewizji?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:17
Jak media wpływają na to, co wiemy? Jak nasza wiedza potoczna jest kształtowana za sprawą przekazu czwartej władzy? O tym rozmawialiśmy w "Wieczorze odkrywców".
Audio
  • Media a wiedza potoczna ludzi (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Media a wiedza potoczna ludzi. Co wiemy dzięki telewizji?
Foto: Glow Images/East News

Profesor Anna Malewska-Szałygin, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi bardzo ciekawe badania (grant Narodowego Centrum Nauki) nad wpływem przekazu medialnego na wiedzę potoczną ludzi i jest autorem pojęcia etnopolitogia. Prowadzi je na wsi, gdzie jak podkreśla, rozmówcy ubierają myśli w słowa, które są symbolami. - Jedno krótkie słowo jest jasne i wszyscy wiedzą, jakie sensy ono niesie, poza etnografem, który ma za zadanie dobrać się do jego znaczenia. I to wcale nie jest łatwe - mówi badaczka.
Jak przyznaje, poprzez badanie wypowiedzi i języka dochodzi ona do spektrum poglądów i wyobrażeń osób, które się wypowiadają. - W mojej pracy szczególnie jestem wyczulona na pojęcia, którymi ludzie się posługują, metafory, których używają. Wydaje mi się, że tam jest najwięcej kluczy do zrozumienia sensów słów, które wypowiadają - wyjaśnia profesor.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

Etnolog tłumaczy, że w przypadku mediów nie mówimy o oddziaływaniu, tylko współzależności. - Jest to rodzaj zapętlenia, wzajemnych przepływów, bardzo skomplikowanych relacji. Dużo trudniej jest się teraz wypowiadać na temat oddziaływania mediów, bo dawniej był producent i konsument, a teraz ta opozycja zaczyna się rozmywać, szczególnie w kontekście nowych mediów - komentuje dyrektor.
Czy przekaz medialny jest przyjmowany przez ludzi jako prawda na temat świata? Badaczka mówi, że tak się nie dzieje, pomimo wysiłku ze strony mediów, które starają się wytworzyć iluzję faktyczności. - W żadnym razie nie jest to odbierane jako odbicie rzeczywistości. Pasjonujące za to są lokalne sposoby weryfikacji tego przekazu, czyli odwoływanie się do własnego doświadczenia oraz doświadczeń sąsiadów i krewnych - mówi profesor.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

W części pierwszej programu rozmawialiśmy również o zmarłej niedawno wybitnej badaczce, etnolog z Uniwersytetu Warszawskiego - profesor Annie Zadrożyńskiej. Posłuchaj całej rozmowy!
"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.
sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak trenować głowę? Spacer sekretem fitnessu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 16:00
Nasz mózg, tak jak i całe ciało, ulega procesowi starzenia. Codziennie umiera ok. 10 tysięcy neuronów. Czy, pomimo upływu lat, można utrzymać mózg w dobrej kondycji? Jak to robić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak gry komputerowe wpływają na zdolności intelektualne?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 12:00
Czym zajmuje się neurokognitywistyka? Goście radiowej Jedynki opowiadają o badaniach mózgu i o tym, jak gry komputerowe wpływają na zdolności intelektualne.
rozwiń zwiń