Wiesław Myśliwski - warszawski twórca z prowincji

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 10:54
Gościem dzisiejszej audycji "Moje książki" będzie Wiesław Myśliwski, który w kwietniu odebrał Honorową Nagrodę Literacką m. st. Warszawy.
Wiesław Myśliwski
Wiesław MyśliwskiFoto: Polskie Radio

Pisarz został nagrodzony w kategorii "Warszawski twórca" za całokształt twórczości. Jak tłumaczył w Jedynce przewodniczący jury, prof. Andrzej Makowiecki - Wiesław Myśliwski niesłusznie jest uznawany za przedstawiciela nurtu wiejskiego w literaturze. - Pisarz przybył do nas z sandomierskiego i lubelskiego, ale od pięćdziesięciu paru lat jest mieszkańcem Warszawy. Dokonywana przez niego obserwacja pewnych realiów wiejskich, czy małomiasteczkowych znacznie wykracza poza zadania, tak zwanego, artystycznego nurtu wiejskiego. To literatura uniwersalna - podkreślał prof. Makowiecki.

Laureaci Nagrody Literackiej m. st. Warszawy >>>

Wiesław Myśliwski to autor m.in. powieści "Widnokrąg" i "Traktatu o łuskaniu fasoli", za które otrzymał Nagrodę Nike (w 1997 r. i 2007 r.).

Naszym drugim gościem będzie Agnieszka Olejnik, autorka poruszającej książki "Zabłądziłam".

Na audycję "Moje książki" w środę 30 kwietnia po godz. 20.00 zaprasza Magda Mikołajczuk.

pg

Czytaj także

Znamy laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 21:41
Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Joanna Rolińska, Tadeusz Dąbrowski oraz Emilia Dziubak i Przemysław Wechterowicz to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: nie wiedziałem, że tworzę arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 19:00
– Jedna z działaczek Solidarności, która wyemigrowała z Polski, sądząc, że nic dobrego już się tu nie zdarzy, postanowiła wrócić do kraju po przeczytaniu mojej książki – mówił w Dwójce Wiesław Myśliwski o swojej najsłynniejszej powieści "Kamień na kamieniu".
rozwiń zwiń