X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komorowski o 10 latach Polski w UE. "To dobry czas dla Polski"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 23:34
- Ta zmiana dokonała się naszymi rękami i dzięki naszej pracy - tak o przemianach, jakie zaszły w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat mówił w orędziu prezydent Bronisław Komorowski. Można było go wysłuchać między innymi w radiowej Jedynce.
Audio
  • Orędzie prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (Jedynka)
- Wiemy, że samo zerwanie uzależnienia od Wschodu nie oznaczało jeszcze odnalezienia naszego miejsca w ramach świata zachodniego - mówił prezydent Bronisław Komorowski
- Wiemy, że samo zerwanie uzależnienia od Wschodu nie oznaczało jeszcze odnalezienia naszego miejsca w ramach świata zachodniego - mówił prezydent Bronisław KomorowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

- To dobry czas dla Polski – od tych słów prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął swoje radiowo-telewizyjne wystąpienie z okazji 10. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Jak dodał, drogę do Brukseli otworzyło "zwycięstwo polskiej solidarności w wyborach 4 czerwca 1989 roku".  – Wiemy jednak, że samo zerwanie uzależnienia od Wschodu nie oznaczało jeszcze odnalezienia naszego miejsca w ramach świata zachodniego – powiedział.

Według prezydenta, Polacy musieli wykonać wiele pracy, by spełnić warunki. – Jestem pewien, że wielu z nas przeżywając doniosłe chwile uroczystości kanonizacji wielkiego Polaka Jana Pawła II wspominało także Jego słowa wypowiedziane w Parlamencie Europejskim i w polskim parlamencie, gdy upominał się o nasze prawo do uczestniczenia w wielkim procesie zjednoczenia Europy – mówił.

(źródło: youtube)

Zdaniem Komorowskiego w 2014 rok Polska może spojrzeć w minione 25 lat, od odzyskania wolności, i dokonać swoistego bilansu. – Warto zatem rozejrzeć się dookoła, bo niemal wszędzie możemy zobaczyć liczne ślady wielkiej, dobrej zmiany. Ta zmiana dokonała się naszymi rękami i dzięki naszej pracy – powiedział. Dodał, że bez pomocy z Unii wielu rzeczy nie udałoby się załatwić. – Jesteśmy za to wdzięczni. Jednocześnie jesteśmy pełni nadziei, że integrująca się Europa nadal będzie, w następnych latach, jedną z podstawowych dźwigni naszego rozwoju – podkreślił.

Prezydent zasadził dąb wolności. Drzewo ma 25 lat, czyli dokładnie tyle, ile wolna Polska. (źródło: TVN24/x-news)

Prezydent przypomniał, że w 2003 roku w Polsce było zaledwie 631 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Po dziesięciu latach w UE ich liczba wzrosła do  2745 kilometrów. Zaznaczył też, że liczba zwolenników integracji z Unią utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie.

- To nie znaczy oczywiście, że wszystko nam się udało, że nie mamy problemów, że żyjemy bogato i beztrosko. Tak nie jest. Wiemy, że czeka nas jeszcze wiele pracy i wiele wysiłku. Ale wiemy też, że mamy ogromna szansę. Polska może uzyskać jeszcze mocniejszą pozycję w strukturach integrującej się Europy – mówił.

Wspomniał o pierwszym, niekomunistycznym rządzie, którego pracami kierował Tadeusz Mazowiecki. Jak mówił, to właśnie tamten gabinet uznał za priorytet "powrót do Europy".

- Polacy długo walczyli ze wschodnią dominacją. Polska suwerenna należy do Zachodu – dodał. Jak mówił, wszystkie rządy, prezydenci oraz posłowie i senatorowie "mają swój udział w zagospodarowywaniu polskiej wolności i naszej europejskiej szansy".  – Możemy więc pogratulować i podziękować sami sobie. Te 10 lat naszego członkostwa w Unii to sukces całego narodu – powiedział.

(asop)

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-05-01 21:11 Zgłoś
Szkoda, Kasiu, że wymazujesz ciekawe wpisy. Przypomina to cenzurę w czasach Związku Radzieckiego.

Czytaj także

Mija 10 lat od wejścia Polski do Wspólnoty. Prezydent: Unia Europejska to my

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 18:56
- Polska w Unii Europejskiej to wydarzenie na skalę tysiąclecia - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas Pikniku Europejskiego w Łazienkach Królewskich z okazji 10. rocznicy wstąpienia do Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bronisław Komorowski: jesteśmy pokoleniem szczęściarzy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 09:01
- 89-procentowe poparcie Polaków dla członkostwa w Unii Europejskiej to ewenement - mówił w radiowej Trójce prezydent Bronisław Komorowski. Według niego jesteśmy pokoleniem szczęściarzy, gdyż "nasi ojcowie i dziadowie mogli jedynie śnić o tym, co my osiągnęliśmy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 lat w UE. Cała Polska świętowała rocznicę akcesji

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 22:10
Oficjalne uroczystości, ale też koncerty, festyny i sportowe wydarzenia - tak Polska świętowała w 10 lat po wejściu do Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń