Studencki Teatr Satyryków - historia kompletna

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 11:12
Ich dewizą była hasło Andrzeja Jareckiego "Nam nie jest wszystko jedno", a hymnem – "Okularnicy" Agnieszki Osieckiej i Jarosława Abramowa. Minęło właśnie 60 lat od pierwszej premiery STS. W niedzielny wieczór przypomnimy historię tego niezwykłego kabaretu.
Audio
  • Na "Kulturę w radiowej Jedynce" zaprasza Magda Mikołajczuk
Fragment jednego ze spektakli Studenckiego Teatru Satyryków z udziałem m.in. Krzysztofa Kowalewskiego (2P) i Ryszarda Pracza
Fragment jednego ze spektakli Studenckiego Teatru Satyryków z udziałem m.in. Krzysztofa Kowalewskiego (2P) i Ryszarda PraczaFoto: PAP/CAF/Ireneusz Radkiewicz

Studencki Teatr Satyryków był to amatorski kabaret polityczny, który działał w latach 1954-1975. Tworzyli go głównie studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Była to jedna z najciekawszych inicjatyw artystycznych w latach PRL-u.

Gośćmi naszej audycji będą Janusz Kowalczyk i Paweł Szlachetko, autorzy właśnie wydanej książki "STS - tu wszystko się zaczęło".

Na "Kulturę w radiowej Jedynce" w niedzielę 4 maja po godz. 20.00 zaprasza Magda Mikołajczuk.

pg

Czytaj także

Studencki Teatr Satyryków. "Myślenie ma kolosalną przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 08:00
- STS powstał, ponieważ jego twórcy nie mogli założyć gazety. To była jedyna droga wypowiedzi dostępna młodym ludziom. Władza myślała: cóż nam mogą zrobić amatorzy... - mówił o założonym 60 lat temu STS-ie Paweł Szlachetko, badacz tego fenomenu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studencki Teatr Satyryków - zbuntowani zetempowcy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 05:50
- Czasy były takie, jakie były i mieliśmy do wyboru: albo nie robić nic, albo robić to, co wtedy można było - mówił Andrzej Jarecki twórca Studenckiego Teatru Satyryków. - Myśmy łapali władzę, polityków, za słowo.
rozwiń zwiń