Karolina Cicha: następną płytę nagram w języku tatarskim

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 17:28
- Może do końca roku powstanie materiał wideo, który będzie ją promował - zapowiedziała w radiowej Jedynce piosenkarka i kompozytorka, zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Audio
  • Karolina Cicha: następną płytę nagram w języku tatarskim (Muzyczna Jedynka)
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W tym roku Karolina Cicha ponownie wystąpi na tej imprezie. Podczas koncertu laureatów wraz z Bartem Pałygą zaprezentuje w całości program "Wieloma językami". Tworzą go piosenki w językach: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, w jidysz, po polsku, tatarsku i w esperanto.

- Język ukraiński i białoruski jest dla Słowian zrozumiały. Esperanto jest proste, ma dużo z łaciny, jidysz jest podobne do niemieckiego, natomiast tatarski jest niepodobny do niczego. Może dlatego pomysł, żeby następną płytę zrobić tatarską - wyjaśniła Karolina Cicha w "Muzycznej Jedynce". Wszystkie te języki składają się na kulturę mniejszości narodowych, które zamieszkują województwo Podlaskie, a pochodząca z Białegostoku Karolina Cicha czerpie w swojej twórczości z ich tradycji.

Gość "Muzycznej Jedynki" przyznała, że tradycyjna muzyka towarzyszyła jej od dzieciństwa. Była też obecna w jej późniejszej,  rockowej twórczości. - W końcu pomyślałam, że trzeba zrobić prawdziwą "ludowiznę” - mówiła piosenkarka w rozmowie z Izą Żukowską. Spotkało się to zresztą uznaniem dziennikarzy i publiczność na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja >>>

Piosenkarka tłumaczyła, że ma prawo do kontynuowania tradycji swoich rodzinnych stron. - Cały czas istnieje i będzie istniała, dopóki będziemy do niej podchodzić bez czołobitności - powiedziała. Jak podkreśliła, jest w niej też wiele piękna, a główne zagrożenie wypływa z faktu, że może przestać się rozwijać.

Karolina Cicha wystąpi na festiwalu Nowa Tradycja w piątek 16 maja.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/mc

Zobacz więcej na temat: folk Muzyczna Jedynka MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karolina Cicha i Bart Pałyga grają w tyglu kultur

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 16:33
- Niesamowite jest wielokulturowe bogactwo, które wpływa na człowieka, nawet jeśli on o tym nie wie - powiedziała w radiowej Jedynce Karolina Cicha, która razem z Bartem Pałygą nagrała płytę pt. "Wieloma językami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donatan i Cleo w finale Eurowizji! "Odczuwamy ciężar odpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 08:00
- Zostaliśmy powołani do broni i mamy zamiar godnie reprezentować Polskę, pokazać z jak najciekawszej i najbardziej kolorowej strony nasz folklor - kilka tygodni temu zapewniali w radiowej Jedynce autorzy utworu "My Słowianie". W sobotę 10 maja wykonają go podczas finału Eurowizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzycy Miąższu prezentują drugi album. Czy protest song zaprowadzi ich do nieba?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 09:00
- Bardzo się cieszymy, że za każdym razem, gdy ktoś mówi o naszej płycie, po prostu wypowiada słowa "Stop GMO". Skoro mogliśmy wybrać na tytuł płyty każde słowo lub zdanie, to wybraliśmy coś, co ma znaczenie - o nowym krążku zespołu Miąższ mówi wokalistka grupy Joanna Ewa Zawłocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piersi: rozważamy powołanie Projektu Bałkanica

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 08:20
- Dostajemy mnóstwo wiadomości, w których ludzie proszą, by kontynuować ten nurt, ale Piersi nie są zespołem bałkańskim. Zastanawiamy się więc czy nie powołać do życia projektu, do którego moglibyśmy zaprosić naszych przyjaciół - rdzennych muzyków bałkańskich - mówili w radiowej Jedynce członkowie zespołu Piersi.
rozwiń zwiń