Cezary Kosiński: moimi idolami w szkole byli Cieślak i De Niro

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 15:31
- To skrajnie różne typy aktorstwa i osobowości. Gdybym powiedział, że jestem gdzieś pomiędzy, to pewnie byłoby to mało skromne, ale w pewnym sensie jedna i druga metoda są mi bliskie - mówił w Jedynce aktor.
Audio
  • Cezary Kosiński o swoich rolach teatralnych i podejściu do zawodu aktora (Spotkanie z mistrzem/Jedynka)
Cezary Kosiński
Cezary KosińskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Cezary Kosiński zdaje sobie przy tym sprawę ze swoich ograniczeń. - Nie potrafię wcielać się tak jak Robert De Niro i przytyć do roli 30 kg albo mieszkać przez kilka miesięcy w Pensylwanii wśród hutników i pracować w zakładach metalurgicznych, żeby zagrać w "Łowcy jeleni". Nie jestem też typem, który całe miesiące spędza zamknięty w klasztorze, tak jak to robił, razem z resztą grupy Jerzego Grotowskiego, Ryszard Cieślak - tłumaczył bohater "Spotkania z mistrzem".

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Za swój największy atut w zawodzie aktora Cezary Kosiński uważa intuicję. - Mam dużą łatwość w wyobrażaniu sobie różnych sytuacji i stanów emocjonalnych ludzi, którzy znaleźli się w danej sytuacji. Od zawsze mi to towarzyszyło. Ważne jest też chyba to, że po prostu lubię aktorstwo - podkreślał gość Jedynki.

W środowisku teatralnym Cezary Kosiński jest czasem określany jako aktor Grzegorza Jarzyny, gdyż zagrał główne role w najgłośniejszych spektaklach tego reżysera realizowanych w TR Warszawa, m.in.  "Bziku tropikalnym", "Magnetyzmie serca" czy "2007: Makbeth". Gościnnie występował w teatrach Powszechnym, Polonia i Buffo. We wrześniu 2013 roku dołączył natomiast do zespołu Teatru Narodowego, gdzie m.in. gra tytułową rolę w sztuce "Nosferatu" w reżyserii Jarzyny. Przedstawienie będące koprodukcją z TR Warszawa zostanie pokazane 13 i 14 maja podczas festiwalu teatralnego  w Stambule.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

- Wcielając się w rolę Nosferatu staram się myśleć co to dla mnie znaczy: żyć 400 lat, z tą wiecznością, która zaczyna doskwierać, i poszukiwać miłości, którą się kiedyś utraciło i żyć – zdradził Cezary Kosiński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Aktor mówił też m.in. o swoich rolach w spektaklach: "Wątpliwość", "Milczenie o Hiobie", "Egzemplarz" i "Dowodzie na istnienie drugiego".

Rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

pg/tj

Czytaj także

Cezary Kosiński: marzyłem o tym, żeby być fizykiem

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 18:53
Na szczęście dla fanów talentu Cezarego Kosińskiego wybrał on aktorstwo: - Ale tylko dlatego, że nie szło mi w matematyce - żartował gość Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nosferatu" Grzegorza Jarzyny ponownie na deskach Teatru Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 11:49
Nową odsłonę spektaklu "Nosferatu" Grzegorza Jarzyny oglądać będzie można już od piątku w Teatrze Narodowym w Warszawie. -Skupiłem się na tym, co znaczy żyć wiecznie gdy straciło się miłość, co znaczy wiecznie szukać dawno utraconej miłości - mówi Cezary Kosiński, odtwórca roli tytułowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Boczarska: aktualność "Operetki" Gombrowicza jest porażająca

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 13:50
- Magia wielkich tekstów polega na tym, że one nigdy nie tracą na aktualności - powiedziała w radiowej Jedynce aktorka Magda Boczarska, która wcieliła się w postać Albertynki w "Operetce" Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Juliusz Machulski: dobra sztuka teatralna jest lepsza od filmu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 08:00
- Najlepszy teatr, który się przeżywa z żywym aktorem, zostawia we mnie więcej niż bardzo dobry film - powiedział w radiowej Jedynce reżyser. Twórca kinowych hitów: "Vabank", "Seksmisja", "Killer" czy "Vinci", wraca po latach do Lublina, by wyreżyserować swoją sztukę pt. "Machia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Tyniec: jako aktor ciągle się uczę

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 19:11
- Wiem, że jeszcze wielu rzeczy nie potrafię - przyznał w radiowej Jedynce aktor. Na pewno jednak nie musi się uczyć śpiewać. Udowodnił to m.in. na swojej płycie pt. "Ulotne piosenki"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jezus ratuje Polskę pogrążoną w chaosie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:00
Dobromir Dymecki mówił w Jedynce o spektaklu "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei", w której wciela się w postać Jezusa Chrystusa. - Chodzi o zbudowanie wizji, w której państwo i jego struktury rozpadają się. Do władzy dochodzą zjawiska paranormalne, a na Ziemię ponownie zstępuje Jezus Chrystus - tłumaczył aktor.
rozwiń zwiń