X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Generał Anders byłby dumny z wolnej Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 11:13
Dowódca II Korpusu Polskiego, który dokładnie 70 lat temu zdobył wzgórze Monte Cassino nie mógł po wojnie powrócić do kraju. - Ale byłby dumny, że mogę żyć w wolnej Polsce - mówi córka generała Anna Maria Anders. Na Monte Cassino w niedzielę 18 maja rocznicowe uroczystości.
Audio
  • Wspomnienia gen. Władysława Andersa, Ireny Anders i Anny Marii Anders o bitwie pod Monte Cassino (Polska i świat/Jedynka)
Uroczystości 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Od lewej: dowódca Garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński, brytyjski książę Harry, premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą oraz gubernator generalny i naczelny dowódca Nowej Zelandii Jerry Mateparae
Uroczystości 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Od lewej: dowódca Garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński, brytyjski książę Harry, premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą oraz gubernator generalny i naczelny dowódca Nowej Zelandii Jerry MateparaeFoto: PAP/Leszek Szymański

Walki o Monte Cassino, czyli wzgórze 593 trwały już niemal pięć miesięcy. Ukształtowanie terenu sprzyjało obrońcom. Dlatego wcześniejsze trzy natarcia wojsk alianckich - brytyjskich, amerykańskich, hinduskich, algierskich i nowozelandzkich skończyły się niepowodzeniem. Wreszcie decyzję o polskim ataku podjął generał Władysław Anders.

Historia w portalu polskieradio.pl >>>
Szturm rozpoczął się 17 maja 1944 roku. Generał Anders wspominał, że w nocy jeszcze opór Niemców nie osłabł. O godzinie 10 rano patrol 12. Pułku ułanów wszedł w obręb klasztoru. - Natychmiast kazałem zatknąć tam flagę polską - mówił generał w archiwalnym nagraniu radiowym.
Wtedy też po raz pierwszy zabrzmiała pieśń "Czerwone maki". Irena Anders wspominała, że żołnierze nie płakali, a wręcz ryczeli z płaczu.

Z okazji 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino inaczej zabrzmiał hejnał mariacki >>>
Córka generała Anna Maria Anders mówiła, że ojciec zawsze kochał Polskę i liczył, że wróci do kraju. Kilka dni temu dostała dowód osobisty i jest z tego bardzo dumna. - Czuję się bardzo Polką i dobrze mi z tym jest - zapewnia. Kilka miesięcy temu założyła Stowarzyszenie im. gen. Władysława Andersa. Chce działać na rzecz podtrzymania pamięci o żołnierzach II Korpusu Polskiego. Córka generała Andersa jest przekonana, że gdyby ojciec żył cieszyłby się, że ona żyje w wolnej Polsce.
Przygotowała Edyta Poźniak.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do zwycięstwa na Monte Cassino poprowadził Polaków gen. Władysław Anders

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 08:00
- Jak widziałem tę polską flagę na Monte Cassino, pomyślałem sobie jedno - nie Anglicy, nie Amerykanie, ale my, Polacy zdobyliśmy to wzgórze - wspominał uczestnik zwycięskiej bitwy Adam Zwierzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: bitwa pod Monte Cassino była bitwą o polską wolność

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 13:35
Z okazji 70. rocznicy bitwy Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystościach przy Pomniku Bitwy o Monte Cassino przy Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy pod Monte Cassino chcieli dać argument politykom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 19:00
- Propaganda radziecka oskarżała żołnierzy polskich o tchórzostwo, o to, że nie chcą walczyć. Rezygnując z ataku na Monte Cassino nasi żołnierze wpisaliby się doskonale w te głosy - mówił w Dwójce prof. Janusz Zuziak, historyk wojskowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Córka generała Andersa: w domu niewiele mówił o wojnie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 13:06
- To jest jeden z najważniejszych dni w moim życiu. Monte Cassino zawsze miało dla mnie bardzo duże znaczenie - wyznała Anna Maria Anders.
rozwiń zwiń