X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Melchiory 2014 przyznane. Oto najlepsi polscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 12:00
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY odbył się już po raz 10. Statuetki Melchiora otrzymali autorzy najlepszych reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych.
Audio
  • Melchior Wańkowicz - czym jest reportaż
  • Małgorzata Kownacka - wspomnienia z 10 lat Melchiorów
  • Anna Żur z Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
  • Irena i Jerzy Morawscy oraz Angelika Kuźniak laureatami Melchiorów 2014 w kategorii Inspiracja Roku
  • Melchiory w kategorii Premiera Roku otrzymali Anna Dudzińska i Bartosz Panek
  • Agnieszka Czyżewska-Jacquemet Radiową Reportażystką Roku!
  • "Chcę więcej" - reportaż Bartosza Panka
  • "Przystanek inny" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet
  • "Majdan wolności" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet
  • Melchiory 2014 - słowa laureatów z poprzednich lat
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet odebrała statuetkę Melchiora 2014. Dziennikarka Polskiego Radia Lublin została Radiową Reportażystką Roku
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet odebrała statuetkę Melchiora 2014. Dziennikarka Polskiego Radia Lublin została Radiową Reportażystką RokuFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Uroczystą galę rozpoczęły słowa patrona nagrody Melchiora Wańkowicza: "Reportaż tkwi fizjologicznie w naturze ludzkiej i, jeżeli nie przychodził natłok zdarzeń, zaczynał zahaczać o literaturę piękną, żeby oddać nie tylko dwuwymiarowość świata, ale jego kolor, jego zapach, jego dźwięk. Wszystko w poszukiwaniu prawdy o świecie".

Jubileusz Melchiorów - wspomnienia dotychczasowych laureatów >>>

Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. Laureatka otrzymała statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł "za znakomity warsztat i zwrócenie uwagi na nowe zjawisko relatywizmu moralnego we współczesnym społeczeństwie". - Odebrało mi mowę! - powiedziała odbierając statuetkę - Ja jestem od słuchania, więc tylko bardzo serdecznie podziękuję wszystkim, którzy mi pomagają w pracy nad reportażem i bohaterom, którzy mi zaufali. Za każdym razem, gdy wręczany jest Melchior, wygrywa reportaż i jego siła opowiadania o świecie - podkreśliła najlepsza radiowa reportażystka roku.

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – statuetki Melchiora. Angelika Kuźniak (dziennikarce niezależnej) została nagrodzona "za reportaże o powinności artysty. O obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu. Wobec świata. Wobec Tego, kto nam ten talent podarował". Odbierając nagrodę wypowiedział słowa wspólne wszystkim reportażystom: "jestem bardziej od pisania, niż mówienia. Dziękuję". Drugą statuetkę otrzymali autorzy filmu dokumentalnego "Kochani recydywiści" – Irenie i Jerzemu Morawskim (TVP) "za wnikliwą opowieść o wielkiej potrzebie miłości".

W kategorii Premiera Roku jury wyróżniło dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: "Nieidealna piosenka" Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice) "za niezwykle emocjonalną opowieść o trudnym losie chłopca, który próbuje zmienić swoje życie przez własną twórczość" oraz "Chcę więcej" Bartosza Panka (Program 2 Polskiego Radia) "za doskonały formalnie reportaż, który pokazuje siłę muzyki, dowodzi, że walka o sztukę jest walką o życie". Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 500 zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.

Bartosz
Bartosz Panek z Nagrodą Melchiora fot. W.Kusiński

Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (statuetka Melchiora) uhonorowano natomiast Annę Żur z AbbVie Polska Sp. z o.o. "za wieloletnią wspaniałą współpracę, życzliwość, nieocenioną pomoc i umiłowanie reportażu radiowego". - Chciałam podziękować wszystkim, z którymi miałam okazję współpracować. Też z tymi, którzy pracują za kulisami, bo ich nie słyszymy - powiedziała odbierając nagrodę.

 

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas. Nagrody wręczali członkowie zarządu Polskiego Radia Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki.

Gala Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2014" odbyła się 23 maja w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich. Patronat honorowy nad Galą objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, a patronat medialny: Pierwszy Program Polskiego Radia i Tygodnik "Angora".
________________________________________
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy stopień do Melchiora - ciekawość! Reportażystki radiowe o swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 21:05
Jak sprawić, by słuchacz poczuł zapach? Co znaczy "nastroić się na cudze fale"? Jakie emocje towarzyszą pracy reportażysty i czym w reportażu jest "dogrywka"? Opowiadają reportażystki Polskiego Radia nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "MELCHIORY 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł pisze reportaże jak Jacek Cygan piosenki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 21:58
Znany dziennikarz przyznaje w Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki, że zaczął pisać po wpływem polskiej wersji piosenki, śpiewanej w oryginale przez zespół Earth, Wind and Fire, z polskim tytułem "Autostradą do nieba". Tekst stworzył Jacek Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchiory 2014: o tych statuetkach marzą wszyscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 08:11
- Zamarzyło mi się 10 lat temu, żeby zrobić konkurs, w którym wszyscy będziemy razem - powiedziała w radiowej Jedynce Irena Piłatowska-Mądry, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"MELCHIORY 2014" - reportaż jako gra zespołowa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 11:46
- Wańkowicz dokumentował wszystko, co tylko się działo i do dziś jest niedoścignionym mistrzem gatunku - mówi Irena Piłatowska, pomysłodawczyni konkursu "MELCHIORY". - Dla mnie to był najlepszy kandydat na patrona nagrody dla reportażystów. Tegoroczna jubileuszowa gala odbędzie się 23 maja.
rozwiń zwiń