Melchiory 2014 przyznane. Oto najlepsi polscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 12:00
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów MELCHIORY odbył się już po raz 10. Statuetki Melchiora otrzymali autorzy najlepszych reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych.
Audio
  • Melchior Wańkowicz - czym jest reportaż
  • Małgorzata Kownacka - wspomnienia z 10 lat Melchiorów
  • Anna Żur z Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
  • Irena i Jerzy Morawscy oraz Angelika Kuźniak laureatami Melchiorów 2014 w kategorii Inspiracja Roku
  • Melchiory w kategorii Premiera Roku otrzymali Anna Dudzińska i Bartosz Panek
  • Agnieszka Czyżewska-Jacquemet Radiową Reportażystką Roku!
  • "Chcę więcej" - reportaż Bartosza Panka
  • "Przystanek inny" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet
  • "Majdan wolności" - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet
  • Melchiory 2014 - słowa laureatów z poprzednich lat
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet odebrała statuetkę Melchiora 2014. Dziennikarka Polskiego Radia Lublin została Radiową Reportażystką Roku
Agnieszka Czyżewska-Jacquemet odebrała statuetkę Melchiora 2014. Dziennikarka Polskiego Radia Lublin została Radiową Reportażystką RokuFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Uroczystą galę rozpoczęły słowa patrona nagrody Melchiora Wańkowicza: "Reportaż tkwi fizjologicznie w naturze ludzkiej i, jeżeli nie przychodził natłok zdarzeń, zaczynał zahaczać o literaturę piękną, żeby oddać nie tylko dwuwymiarowość świata, ale jego kolor, jego zapach, jego dźwięk. Wszystko w poszukiwaniu prawdy o świecie".

Jubileusz Melchiorów - wspomnienia dotychczasowych laureatów >>>

Najważniejszą nagrodę – tytuł Radiowego Reportażysty Roku – przyznano Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin. Laureatka otrzymała statuetkę Melchiora i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł "za znakomity warsztat i zwrócenie uwagi na nowe zjawisko relatywizmu moralnego we współczesnym społeczeństwie". - Odebrało mi mowę! - powiedziała odbierając statuetkę - Ja jestem od słuchania, więc tylko bardzo serdecznie podziękuję wszystkim, którzy mi pomagają w pracy nad reportażem i bohaterom, którzy mi zaufali. Za każdym razem, gdy wręczany jest Melchior, wygrywa reportaż i jego siła opowiadania o świecie - podkreśliła najlepsza radiowa reportażystka roku.

W kategorii Inspiracja Roku jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody – statuetki Melchiora. Angelika Kuźniak (dziennikarce niezależnej) została nagrodzona "za reportaże o powinności artysty. O obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu. Wobec świata. Wobec Tego, kto nam ten talent podarował". Odbierając nagrodę wypowiedział słowa wspólne wszystkim reportażystom: "jestem bardziej od pisania, niż mówienia. Dziękuję". Drugą statuetkę otrzymali autorzy filmu dokumentalnego "Kochani recydywiści" – Irenie i Jerzemu Morawskim (TVP) "za wnikliwą opowieść o wielkiej potrzebie miłości".

W kategorii Premiera Roku jury wyróżniło dwiema równorzędnymi nagrodami reportaże: "Nieidealna piosenka" Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice) "za niezwykle emocjonalną opowieść o trudnym losie chłopca, który próbuje zmienić swoje życie przez własną twórczość" oraz "Chcę więcej" Bartosza Panka (Program 2 Polskiego Radia) "za doskonały formalnie reportaż, który pokazuje siłę muzyki, dowodzi, że walka o sztukę jest walką o życie". Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 4 500 zł oraz statuetki Srebrnego Melchiora.

Bartosz
Bartosz Panek z Nagrodą Melchiora fot. W.Kusiński

Nagrodą Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (statuetka Melchiora) uhonorowano natomiast Annę Żur z AbbVie Polska Sp. z o.o. "za wieloletnią wspaniałą współpracę, życzliwość, nieocenioną pomoc i umiłowanie reportażu radiowego". - Chciałam podziękować wszystkim, z którymi miałam okazję współpracować. Też z tymi, którzy pracują za kulisami, bo ich nie słyszymy - powiedziała odbierając nagrodę.

 

Jury konkursu obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas. Nagrody wręczali członkowie zarządu Polskiego Radia Jolanta Wiśniewska i Henryk Cichecki.

Gala Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2014" odbyła się 23 maja w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich. Patronat honorowy nad Galą objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, a patronat medialny: Pierwszy Program Polskiego Radia i Tygodnik "Angora".
________________________________________
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołanie w nazwie konkursu do Melchiora Wańkowicza jest przywołaniem najlepszej tradycji polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do którego sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

Czytaj także

Pierwszy stopień do Melchiora - ciekawość! Reportażystki radiowe o swojej pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 21:05
Jak sprawić, by słuchacz poczuł zapach? Co znaczy "nastroić się na cudze fale"? Jakie emocje towarzyszą pracy reportażysty i czym w reportażu jest "dogrywka"? Opowiadają reportażystki Polskiego Radia nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "MELCHIORY 2013".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Szczygieł pisze reportaże jak Jacek Cygan piosenki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 21:58
Znany dziennikarz przyznaje w Przebojach Przyjaciół Radiowej Jedynki, że zaczął pisać po wpływem polskiej wersji piosenki, śpiewanej w oryginale przez zespół Earth, Wind and Fire, z polskim tytułem "Autostradą do nieba". Tekst stworzył Jacek Cygan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melchiory 2014: o tych statuetkach marzą wszyscy reportażyści

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 08:11
- Zamarzyło mi się 10 lat temu, żeby zrobić konkurs, w którym wszyscy będziemy razem - powiedziała w radiowej Jedynce Irena Piłatowska-Mądry, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"MELCHIORY 2014" - reportaż jako gra zespołowa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 11:46
- Wańkowicz dokumentował wszystko, co tylko się działo i do dziś jest niedoścignionym mistrzem gatunku - mówi Irena Piłatowska, pomysłodawczyni konkursu "MELCHIORY". - Dla mnie to był najlepszy kandydat na patrona nagrody dla reportażystów. Tegoroczna jubileuszowa gala odbędzie się 23 maja.
rozwiń zwiń