Piknik naukowy 2014: czas rządzi na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 10:48
Czas jest motywem przewodnim 18. Pikniku Naukowego. Na złaknionych wiedzy czeka ponad 200 stanowisk. Do godz. 20 będzie można wziąć udział w różnych doświadczeniach.
Audio
  • Robert Firmhofer o Pikniku Naukowym (Sygnały dnia/Jedynka)
Robert Firmhofer
Robert FirmhoferFoto: Andrzej Gralewski/PR

Organizatorem pierwszego Pikniku było Polskie Radio Bis, a pomysłodawcą profesor Łukasz Turski. - To on zaproponował, żeby naukowcy wyszli z laboratoriów i spotkali się z ludźmi tam, gdzie oni są, czyli na placach czy skwerach i porozmawiali z nimi takim językiem, który będzie powszechnie zrozumiały - wspomina Robert Firmhofer , dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Podkreśla, że na Pikniku ważne jest to, aby pokazać nie tylko wyniki badań naukowych, ale przede wszystkim sam proces badawczy. Gość "Sygnałów dnia" wskazuje, że dzięki poznaniu procesu badawczego na co dzień każdy może filtrować ogromną ilość informacji, jaką jest zasypywany przez media i internet.

Zobacz jakie atrakcje na 18. Pikniku Naukowym przygotował portal PolskieRadio.pl
Na pierwszym Pikniku było 15 namiotów i przyszło ok. trzech tysięcy osób, co uznano za ogromny sukces. Dziś Piknik z trudem mieści się na Stadionie Narodowym, organizatorzy spodziewają się 100-150 tysięcy gości, a w imprezie bierze udział ok. dwustu instytucji.
Robert Firmhofer zwraca uwagę, że podczas pikniku panuje luźna atmosfera, co umożliwia zadawanie naukowcom pytań, których w innych okolicznościach wiele osób wstydziłoby się zadać, bo nie chciałoby przyznać się do niewiedzy. Naukowcy też czerpią z tego korzyści, bo kiedy zadaje pytanie ktoś nie związany z daną dziedziną może spowodować, że badacz zobaczy problem z innej perspektywy.
Gość radiowej Jedynki zachwala, że podczas imprezy będzie pokazanych kilka pomysłów, jak mierzyć czas. A na płycie stadionu będzie wehikuł czasu, czyli prezentacja aut od bardzo starych do najnowocześniejszych. Można będzie zobaczy bolid, który będzie próbował pobić rekord świata w prędkości jazdy na jedną milę.  
Na warszawskim Pikniku będą goście z zagranicy. Piknik znalazł też naśladowcach w kilku krajach Europy.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag/tj)Czytaj także

Poszukiwany odtwórca roli Kurtyny! Niezwykły casting na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 12:00
- Będę reżyserował naszych słuchaczy, traktując ich jak zawodowych aktorów, więc uprzedzam: to będzie mocne przeżycie - tak reżyser i dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zapraszał w Jedynce na nagranie "Teatrzyku Zielona Gęś" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2014. Poznaj działanie drukarki 3D

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 14:57
- Odczuwamy wewnętrzną potrzebę, żeby zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Jeśli chce się coś zmienić, to dobrze jest to najpierw wytworzyć, a do tego potrzebne są narzędzia - mówili w Jedynce autorzy projektu Urzeczywistniacze 3fx, którego efekty będzie można zobaczyć podczas 18. Pikniku Naukowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18. Piknik Naukowy zakończony. Tysiące ludzi na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 19:53
Na Stadionie Narodowym w Warszawie dwieście stanowisk oglądały tysiące zainteresowanych osób. Organizatorami Pikniku były Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tegorocznym tematem przewodnim był "czas”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik naukowy 2014: zrób samodzielnie doświadczenie naukowe

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 08:57
Punktualnie o 11 swoje podwoje otworzy Stadion Narodowy, gdzie po raz kolejny ruszy największa plenerowa impreza popularyzująca naukę, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Piknik osiągnął pełnoletniość, dlatego trudno się dziwić, że hasłem przewodnim tegorocznej odsłony jest "Czas".
rozwiń zwiń