Piknik Naukowy Polskiego Radia i CN Kopernik z Jedynką - tak było!

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 20:00
W sobotę 31 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się największa plenerowa impreza popularyzująca naukę, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Inscenizacja słuchowiska Jedynki W Jezioranach na Pikniku Naukowym w 2014 roku
Inscenizacja słuchowiska Jedynki "W Jezioranach" na Pikniku Naukowym w 2014 rokuFoto: M.Borawska/PR

Piknik osiągnął pełnoletniość, dlatego trudno się dziwić, że hasłem przewodnim tegorocznej odsłony jest "Czas".

Piknik Naukowy 2014. Zobacz więcej >>>

W 200 stanowiskach instytucje z Polski i zagranicy oferowały zwiedzającym bogactwo pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in., czy w 5 minut można wyizolować DNA z truskawki, jak długo trwa rozruch reaktora jądrowego i jak w krótkim czasie wykryć ślady krwi na miejscu przestępstwa.

E 11 - swoje stanowisko na Pikniku Naukowym ma Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na własnej skórze można się tam było przekonać, że w zależności od tego jaką przyjmujemy postawę życiową, zmienia się nasze nastawienie do świata i samych siebie.  - Nie chcę wiele zdradzać, ale zapraszamy na test psychologiczny. To nic strasznego, będzie dużo zabawy. Test dotyczy ukrytych postaw - powiedziała Karolina Hansen z Wydziału Psychologii UW.

Test psychologiczny na stanowisku Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (Sobota z Jedynką)

 

A 12 - Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej przeniosła nas w świat magii. Można tam było dotknąć czegoś, czego nie ma. - Przedstawiamy urządzenie haptyczne, dzięki któremu można wyczuć strukturę obrazu, który pojawia się przed nami na ekranie -  powiedział Marek Kozłowski w Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej.

Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej przedstawia urządzenie haptyczne

 

D 12 - Wojskowa Akademia Techniczna prezentowała m.in. najnowszy alkometr. Badaniu na urządzeniu poddała się dziennikarka radiowej Jedynki Karolina Rożej . -  Każda dorosła osoba może się u nas przekonać, jak w czasie zmienia się poziom alkoholu w wydychanym powietrzu - powiedział major dr inżynier Mariusz Chmielewski z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Na stanowisku Akademii wystawione są również symulatory rozprzestrzeniania się epidemii, systemy pola walki. WAT zaprezentował się też z grupą rekonstrukcyjną. Są w niej "żołnierze" m.in. z 1939 i 1944 roku. - Mam przy sobie replikę karabinu sten oraz mauser, niemieckiego granatu oraz ładownicę na amunicję. Powstańcy więcej nie posiadali  - przyznał jeden członków grupy.

Badanie alkometrem na stanowisku Wojskowej Akademii Technicznej (Sobota z Jedynką)

 

Stanowisko D 13 na Pikniku Naukowym należało do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju . - Mamy strefę innowacyjnego laboratorium. Jeden z naszych pracowników wpadł w dziurę czasoprzestrzeni. Szukamy chętnych, którzy pomogą go nam odnaleźć - zachęcała Karolina Zych z NCBR.

Dziura czasoprzestrzeni na stanowisku Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

 

Stanowisko C 5 oferowało muzyczną podróż  w czasie. - U nas każdy może poczuć się kompozytorem, napisać swój utwór z pomocą narzędzi, które do dyspozycji miał Fryderyk Chopin - tłumaczyła Ewa Chamczyk z Muzeum im. Fryderyka Chopina. Można też było spróbować tworzyć muzykę za pomocą współczesnych technologii. Stoisko wyposażone było również w  komputery z programami do zapisu nutowego.

Muzyczna podróż w czasie. Zostań kompozytorem

 

Z kolei na stanowisku C 8 można było zajrzeć do ludzkiego serca. - Tak naprawdę zajrzeć do sztucznej zastawki. Wystawiliśmy też zastawkę biologiczną, ale jej nie wolno dotykać - powiedział dr Stefan Karczmarewicz . Można się tam było również dowiedzieć m.in. jak żyć z pompą insulinową.

Przeżyj operację na otwartym sercu

 

Tuż obok, na stanowisku C 9, panowała prawdopodobnie najbardziej gorąca atmosferze na całym 18. Pikniku Naukowym. Stało się tak za sprawą Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, na którego pokazach temperatura dochodziła nawet do... 1200 stopni Celsjusza. - Można zobaczyć, w jaki sposób nasi najlepsi hutnicy potrafią przepięknie formować masę szklaną, ale też zachęcamy do tego, aby wszyscy, którzy oglądają nasze pokazy, uczestniczyli w nich w sposób interaktywny - tłumaczył Tomasz Nowotarski, przewodnik w tej instytucji.

Wszystko o procesie produkcji szkła (Sobota z Jedynką)

 

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekały na gości 18. Pikniku Naukowego. Wielbiciele robotów mogli zapoznać się z ich budową, sprawdzić, jakie kobiece cechy udało się odwzorować w konstrukcji robota-kobiety, a nawet mogli uczestniczyć w walkach sparingowych robotów mini- i microsumo. Za pomocą specjalnego hełmu rzeczywistości wirtualnej piknikowicze mogli przenieść się w czasie (i przestrzeni): czekał ich spacer po willi w Toskanii oraz przejażdżka rollercoasterem po starym zamczysku.

Ponadto na chętnych czekał kurs pilotażu helikoptera oraz udział w zawodach w konkurencjach: lądowanie do celu, przelot nad przeszkodami terenowymi i ustanawianie rekordu długości lotu. Była również okazja do odwiedzenia interaktywnego tunelu czasowego i poznania własności promienia laserowego, a także stworzenia własnego laserowego toru przeszkód. Natomiast wielbiciele samochodów chętnie odwiedzali płytę Stadionu, na której mogli zgłębiać tajniki motoryzacji - zarówno w jej dawnym, jak i w najnowszym wydaniu.

Stanowisko
Stanowisko PolskieRadio.pl na Pikniku Naukowym

Natomiast w stoiskach Polskiego Radia zaprezentowały się nie tylko jego poszczególne Programy, ale również Studio Reportażu i Dokumentu, portal PolskieRadio.pl, Informacyjna Agencja Radiowa, Teatr czy Archiwum Polskiego Radia. Było można m.in. sprawdzić, ile centymetrów ma 1 sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku, a nawet wziąć udział w nagraniu mikrosłuchowiska. Powróciła również, w zupełnie nowej odsłonie, ciesząca się ogromnym powodzeniem podczas 16. Pikniku Naukowego, wielokrotnie nagradzana akcja "Dotknij dźwięku". Natomiast fani słynnych radiowych głosów mieli okazję spotkać się z nimi na żywo. Wśród obecnych na Pikniku dziennikarzy byli m.in.: Artur Andrus, Piotr Baron, Roman Czejarek, Hanna Maria Giza, Anna Popek i Marek Niedźwiecki.

Stanowisko
Stanowisko Polskiego Radia na Pikniku Naukowym fot. W.Jurzyk

tj/ag/pg

Czytaj także

Piknik Naukowy 2014. Jak panować nad mową i językiem na przestrzeni całego życia?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:38
- W powszechnym mniemaniu logopeda często kojarzy się z osobą, która prowadzi z dziećmi ćwiczenia usprawniające artykulację. Tymczasem logopedia zajmuje się obecnie całym człowiekiem, a zwłaszcza aspektem zdolności do komunikowania się - mówiła w Jedynce Marlena Kurowska z Zakładu Logopedii i Emisji Głosu UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio od kuchni, czyli Jedynka na 18. Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:21
31 maja 2014 r. prawie cały program radiowej Jedynki, od godz. 9.00 do godz. 20.00, będzie realizowany ze Stadionu Narodowego, z 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18. Piknik Naukowy. Także uczniowie zaprezentują doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 08:00
Na uczestników 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik czeka jak zwykle mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz wystawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskieradio.pl zaprasza na 18. Piknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 11:59
Dotknij dźwięku i pomóż zbudować Pomnik Dźwięku. Zapraszamy do namiotu portalu polskieradio.pl, gdzie będzie można nagrać swoją wyjątkową cegiełkę, która posłuży do "budowy" niezwykłego monumentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18. Piknik Naukowy. Ponad 1000 pokazów dla spragnionych wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 19:10
Cały Stadion Narodowy w Warszawie opanowany został przez wielbicieli różnych dziedzin wiedzy. Odbywa się tam bowiem 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18. Piknik Naukowy zakończony. Tysiące ludzi na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 19:53
Na Stadionie Narodowym w Warszawie dwieście stanowisk oglądały tysiące zainteresowanych osób. Organizatorami Pikniku były Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Tegorocznym tematem przewodnim był "czas”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik naukowy 2014: czas rządzi na Stadionie Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 10:48
Czas jest motywem przewodnim 18. Pikniku Naukowego. Na złaknionych wiedzy czeka ponad 200 stanowisk. Do godz. 20 będzie można wziąć udział w różnych doświadczeniach.
rozwiń zwiń