X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Abp Tadeusz Gocłowski: 4 czerwca to najważniejsza data, to nasz sukces

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 06:30
- Nie plebania w Wilanowie, gdzie prowadziliśmy rozmowy na najwyższym szczeblu, nie Magdalenka, nawet nie Okrągły Stół, ale wybory 4 czerwca 1989 roku były najważniejszym dla mnie wydarzeniem - mówi abp Tadeusz Gocłowski, były metropolita gdański. - To był dzień, kiedy naród sam zdecydował, że komunizm trzeba odrzucić.
Audio
  • Abp Tadeusz Gocłowski: 4 czerwca to najważniejsza data, to nasz sukces (Sygnały dni/Jedynka)
Były Metropolita Gdański abp Tadeusz Gocłowski ogląda Biblię Gralathów
Były Metropolita Gdański abp Tadeusz Gocłowski ogląda Biblię Gralathów Foto: PAP/Piotr Wittman

25 lat temu w historii Polski otworzył się nowy rozdział. Po wyborach  4 czerwca, które były momentem założycielskim III Rzeczypospolitej, poddawani opresji ze strony zewnętrznego wroga i rodzimej tyranii Polacy, wreszcie odetchnęli.
- Tamte czasy miały różne etapy, różne napięcia - wspomina abp Tadeusz Gocłowski, były metropolita gdański, zaangażowany w rozmowy opozycji ze stroną partyjno-rządową.

<<< 4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny >>>
Zdaniem gościa radiowej Jedynki w tamtym czasie duch, który wyzwolił się w człowieku żyjącym na polskiej ziemi sprawił, że ludzie stawali się coraz bardziej niezależni w swoim myśleniu. Działali, spotykali się. - W 1988 roku przez Politechnikę Gdańską i Uniwersytet przetoczyła się fala strajków, strajkowali także stoczniowcy - mówi abp Gocłowski i dodaje, że wydarzenia te zakończyły się teoretycznie bez skutków, ale zagrożenie życia dla strajkujących było realne. - Muszę się przyznać, że wtedy, na prośbę pewnego środowiska, ubłagałem generała Andrzejewskiego, żeby dał spokój, żeby nie podejmował działań, które mogłyby doprowadzić do rozlewu krwi - opowiada Gocłowski.

>>>Zapis całej rozmowy
Także stoczniowcy odczuli wsparcie ówczesnego metropolity. Po strajku, który nie przyniósł zamierzonego efektu ludzie w pochodzie, trochę zawiedzeni przemaszerowali do kościoła św. Brygidy, gdzie kazanie wygłosił Gocłowski. Po mszy wszyscy opuszczali juz kościół z podniesionymi głowami. - Swoich słów nie pamiętam, ale jedno było ważne, byliśmy rok po 1987 roku, rok po pielgrzymce papieskiej - wyjaśnia  gość "Sygnałów Dnia" i dodaje, że to był czas fantastycznego zjednoczenia ludzi pracy.

Abp Tadeusz Gocłowski w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską wspomina spotkania, w których uczestniczył na małej plebanii w Wilanowie, skutkiem których były rozmowy w Magdalence. Zastanawia się także jak Polska zmieniła się przez ostatnie 25 lat i czy ludzie wykorzystali szansę jaką wywalczyli.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

(ah/ag)

/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak