X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Krzaklewski: te wybory otworzyły drzwi wolności dla innych krajów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 13:24
- Próbowała Afryka Północna zaszczepić nasz model, ale im się nie udało doprowadzić do sytuacji, w której obóz walczący o demokrację i wolność jest jednością - wspominał wybory 4 czerwca 89' były przewodniczący Solidarności, lider AWS.
Audio
  • Marian Krzaklewski: te wybory otworzyły drzwi wolności dla innych krajów (Jedynka)
III Krajowy Zjazd delegatów NSZZ Solidarność w roku 1991, na którym Marian Krzaklewski został wybrany nowym przewodniczącym związku.
III Krajowy Zjazd delegatów NSZZ Solidarność w roku 1991, na którym Marian Krzaklewski został wybrany nowym przewodniczącym związku.Foto: PAP/Stefan Kraszewski

Marian Krzaklewski podkreślał w radiowej Jedynce, że organizatorem wyborów, które zadecydowały o przyszłości Polski i dały impuls do zmian innym krajom zza żelaznej kurtyny był NSZZ Solidarność. - To nasz związek zorganizował opozycyjne struktury wyborcze, dokonał nominacji komitetów obywatelskich. Gdyby nie struktury związkowe, które przetrwały w podziemiu pod koniec lat 80-ych, to nie przeprowadzilibyśmy tych wyborów - opowiadał w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.

 

/

 

Przyszły lider Solidarności w roku 1989 był w komisji selekcyjnej, która ustalała kształt list wyborczych Komitetu Obywatelskiego. Jako ciekawostkę zdradzał fakt, że inwigilacja struktur związku i kandydatów przez służby specjalne trwała do końca roku 1989, a nawet na początku roku 1990. - Na szczęście jakoś to przeżyliśmy - żartował.

<<<25-lecie wolności. Uroczystości w całej Polsce>>>

Gorzej poszło z utrzymaniem mitycznej już jedności, która panowała w kręgach opozycji przed wyborami i tuż po wyborach. - Naprawdę byliśmy różni, jeśli chodzi o koncepcje ideowe, kłóciliśmy się, ale udawało nam się współpracować. To nam niestety szybko uciekło na początku lat 90., gdy powstały autentyczne partie polityczne - wspominał Marian Krzaklewski. - "Wojna na górze" zaczęła się, gdy dwie osoby z dużego obozu Solidarności zaczęły konkurować ze sobą w wyborach prezydenckich. Nie było jednego wspólnego kandydata. Nie wiem, czy tak zawsze musi być, że gdy wyłania się nowy system polityczny, to te podziały stają się wręcz drastyczne...

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

Więcej na temat wyborów 4 czerwca 1989 roku - w nagraniu audycji.

(bch/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leszek Balcerowicz: Polska cofała się w stosunku do Zachodu przez 300 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 10:45
- Dopiero po 1989 roku zaczęliśmy nadrabiać ten straszny dystans. Przed tą datą mieliśmy mniej niż 30 procent poziomu życia Europy Zachodniej. Teraz mamy około 60 procent - mówił w radiowej Jedynce autor transformacji polskiej gospodarki do warunków rynkowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jadwiga Staniszkis: w 1989 roku miałam poczucie manipulacji

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 23:00
- Zapewne to dzięki kompromisowi udało się uniknąć rozlewu krwi. Być może był to kolejny, ale na pewno nie decydujący krok do przodu - wspominała w Dwójce swoje rozczarowanie przemianami 1989 roku słynna socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Cimoszewicz: poziom życia się podniósł, gorzej z poziomem demokracji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 11:10
- Zmiany prawa, instytucji i procedur, to było coś najprostszego. W ogromnej większości byliśmy do tego świadomościowo przygotowani - mówił w radiowej Jedynce poseł sejmu kontraktowego z ramienia PZPR i były premier Polski.
rozwiń zwiń