X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wykolejony", czyli horror w mrocznej Skandynawii

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:30
Handel kobietami, korupcja w policji, emigranci - takie m.in. tematy i problemy społeczne opisuje autor kryminałów Michael Katz Krefeld. Z pisarzem rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
Audio
  • Mroczna literatura skandynawska (Moje książki/ Jedynka)
Michael Katz Krefeld
Michael Katz Krefeld Foto: dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego

W powieści "Wykolejony", która ukazała się w Polsce pod patronatem radiowej Jedynki, Duńczyk pokazuje najbardziej przerażające strony seksbiznesu i sytuację emigrantów z Bałkanów i Europy Wschodniej przybywających do Skandynawii. - Lubimy mroczne klimaty, ciemność, ale też potrzebujemy społecznego zaangażowania, chcemy pisać o problemach, które nas po prostu po ludzku poruszają. Chcemy je pokazywać i stawiać pytania, związane z tymi kwestiami - wyjaśnia wybór tematu Michael Katz Krefeld.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Autor kryminałów dodaje, że nie wie jak rozwiązać problemy, o których pisze, ale zależy mu na tym, by czytelnik przez chwilę się zastanowił czy rzeczywistość naprawdę tak musi wyglądać. - O seksbiznesie mówi się od lat i gdy zaczynałem pisać książkę zastanawiałem się, czy nie jest to temat, o którym powiedziano już wszystko. Kiedy dowiedziałem się, że problem wciąż narasta, uznałem, że trzeba ponownie przedstawić tę historię, ale inaczej, z punktu widzenia dziewczyn zmuszanych do prostytucji - opowiada Michael Katz Krefeld .
Taka perspektywa odróżnia książkę "Wykolejony" od innych, dotyczących tego problemu. - Chciałem pokazać przede wszystkim horror, jaki przeżywają te kobiety, ale także łączące je relacje koleżeńskie - wyjaśnia autor. Przed napisaniem powieści, Katz Krefeld wiele czytał na temat prostytucji oraz rozmawiał z pracownikami społecznymi, działającymi w tym środowisku.

Fot.
Fot. Michael Katz Krefeld


Fragmenty powieści "Wykolejony" czytać będziemy w "Lekturach Jedynki" od 30 czerwca >>>

Jaką rolę w książce odgrywają opisy animozji pomiędzy Duńczykami i Szwedami? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, której gościem była także Ewa M. Bilińska. Tłumaczka mówiła o twórczości jednej z najlepszych norweskich pisarek Herbjorg Wassmo, której powieść "Księga Diny" stała się wiele lat temu bestsellerem i została zekranizowana, a teraz ukazuje się po polsku jej inna powieść "Stulecie" - historia kilku pokoleń norweskich kobiet.
Magazyn "Moje książki" prowadziła Magda Mikołajczuk.
(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tragikomik poezji. Charles Simić o trudnych sprawach pisze z humorem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 03:24
O skomplikowanych tematach pisze z ironią, czarnym humorem i groteską. - Istnieją poeci z poczuciem humoru, ale mało który łączy tragedię z humorem. Dzisiaj staliśmy się dużo bardziej jednoznaczni, unikamy tego rodzaju podejścia - mówi Charles Simić, laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrówka i słoń tej samej wielkości. Toon Tellegen nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 03:18
Holenderski pisarz przyznaje, że pisząc historie o zwierzętach myślał o dorosłych. Po jego książki sięgają również chętnie dzieci, więc jego opowieści stały się znakomitą lekturą dla całej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe grzechy współczesnej kultury wg Leszka Bugajskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 04:47
"Kupa kultury" to zbiór esejów o kulturze i współczesnej popkulturze autorstwa Leszka Bugajskiego. Autorytety, biografie, celebryci, depresja, elegancja, feminizm, to tylko niektóre z tytułów, które można znaleźć w książce. Z jej autorem rozmawialiśmy w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń