Kalendarium Wielkiej Wojny - nowy cykl w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 17:22
Wybuch Wielkiej Wojny w 1914 roku to ważne wydarzenie w dziejach Europy, bo to wtedy ukształtowała się mapa naszego kontynentu, która po modyfikacjach z roku 1989 obowiązuje do dzisiaj.
Oddziały rosyjskie broniące dostępu do Warszawy w czasie I wojny światowej
Oddziały rosyjskie broniące dostępu do Warszawy w czasie I wojny światowejFoto: Moverton/Wikipedia, lic. CC

W wyniku tej wojny, nazywanej później I wojną światową, powstało w Europie siedem niepodległych państw (Polska, Czechosłowacja, Finlandia, Jugosławia, Litwa, Łotwa i Estonia). Nie powstała wówczas wolna Ukraina i reperkusje tego faktu dostrzegamy nawet dziś. Sprawdzają się słowa gen. Antona Denikina, który w 1918 roku powiedział,  że "żadna Rosja, jednowładcza czy republikańska, totalitarna czy demokratyczna, nigdy nie zrezygnuje z Ukrainy".

HISTORIA na moje.polskieradio.pl >>>

Polska ma szczególne powody by fetować rok 1914: przypadająca 6 sierpnia setna rocznica wymarszu pierwszej kadrowej (bardzo ważny symbol walki niepodległościowej), powstanie Naczelnego Komitetu Narodowego, organizacja Legionów czy pierwsze walki legionowe.

Polska na drodze do niepodległości >>>

Audycje z cyklu "Kalendarium Wielkiej Wojny" pojawiać się będą na antenie radiowej Jedynki w ostatnie wtorki miesiąca od czerwca 2014 do grudnia 2015 roku. Zapraszają Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

pg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Traktat Ryski kończy wojnę z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 06:00
Ostatecznie w wyniku rokowań granice II Rzeczypospolitej na wschodzie kończyły się niemal w granicach drugiego zaboru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Kukiel - służył ojczyźnie szablą i piórem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 06:11
– Znam jego tradycje rodzinne i przypuszczam, że jeszcze w niższym gimnazjum galicyjskim, na tej szkolnej ławie, już musiał roić i śnić, co będzie czynić i jak ojczyźnie służyć – tak o gen. Marianie Kukielu mówił prezydent RP na uchodźstwie Edward Raczyński.
rozwiń zwiń