Profesor Świeżawski od cudowności i filozofii

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 16:19
Mawiał, że trzeba mieć miłość w myśleniu. Otwarte drzwi w jego mieszkaniu we Lwowie symbolizowały otwartość serca. - Profesor Stefan Świeżawski to był mistrz w świecie katolickim - opowiada prof. Paweł Taranczewski.
Audio
  • Prof. Stefan Świeżawski - postać wybitna w świecie katolickim (Ślady na piasku/ Jedynka)
Prof. Stefan Świeżawski
Prof. Stefan ŚwieżawskiFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna/ Tadeusz Rolke - scanned from "Polska" monthly, issue 4/1968, Warsaw, Poland

18 maja minęła 10. rocznica śmierci prof. Stefana Świeżawskiego. Był on filozofem i jedynym świeckim delegatem na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej. Tradycjonalista, ziemianin, a jednocześnie - jak podkreśla prowadząca program Agnieszka Trzeciakiewicz - zwolennik postępu, którego wspomina do dziś połowa intelektualnego Krakowa.

Kanonizacja Jana Pawła II >>>
- Wiara i to, co mam w sobie, to na pewno skutek rozmów i wypowiedzi mojego ojca, które były niesłychanie ciekawe, życiowe i spontaniczne. Tata mówił bardzo poważne rzeczy, a w pewnej sytuacji potrafił powiedzieć dowcip, który rozładowywał napiętą sytuację - opowiada najstarsza córka profesora Świeżawskiego Helena Deskur. Jak dodaje, w ich domu przy Krupniczej gościli m.in. Tatarkiewiczowie, Turowiczowie, Karol Wojtyła, Krzysztof Kozłowski, Stomma, Woźniakowscy, Kisiel, ksiądz Bardecki.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Niedzielne popołudnia Świeżawscy zawsze spędzali w domu i była to okazja do spotkań towarzyskich. - Tata opowiadał, że z księdzem Wojtyłą przedyskutowali całą noc, stojąc np. przy wejściu do ubikacji. Wielkie rzeczy rodzą się czasem w trudach różnych dziwnych - opowiada córka profesora.

Prof. Paweł Taranczewski wspomina, że była to postać wybitna w świecie katolickim. - To było trochę tak, jak zapisał w swoich dziennikach Twardowski. "Przyszedł do mnie taki Świeżawski, chce wejść na seminarium. Tymczasem my tu szukamy prawdy, a on już ją ma, bo jako wierzący już ją zna" - podkreśla prof. Taranczewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej, pełnej wspomnień, audycji "Ślady na piasku", którą poprowadziła Agnieszka Trzeciakiewicz.
(sm)

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-06-27 18:13 Zgłoś
Jaka szkoda, że nie możemy dziś żyć przy otwartych drzwiach... Nawet przy zamkniętych niebezpiecznie bywa.

Czytaj także

Droga nawrócenia to nie rejs po Karaibach. Ewangelizacja w celi

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 12:00
- Ci ludzie potrzebują pomocy, chcą, by ktoś spojrzał na nich nie tylko jak na numer w kartotece. My chcemy widzieć coś więcej, zobaczyć człowieka z jego marzeniami, pragnieniami i jego sercem - mówi Wojtek Łomanowski, który prowadzi kursy "Alfa", nawracające m.in. skazanych na wiarę w Boga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawda o Całunie Turyńskim. Włoski badacz odkrywa tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 02:06
Przechowywane w turyńskiej katedrze płótno jest jedną z najbardziej znanych relikwii na świecie. Określane jest mianem "piątej Ewangelii”.
rozwiń zwiń