Lato premier i festiwali filmowych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 18:51
W piątkowym "Magazynie bardzo filmowym" przeniesiemy się do Karlowych Warów, gdzie tego dnia rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy.
Audio
  • Na "Magazyn bardzo filmowy" zaprasza Joanna Sławińska
Keira Knightley i Mark Ruffalo. Fragment polskiego plakatu zapowiadającego film Zacznijmy od nowa
Keira Knightley i Mark Ruffalo. Fragment polskiego plakatu zapowiadającego film "Zacznijmy od nowa"Foto: mat. promocyjne

O gwiazdach i programie tegorocznego festiwalu opowie w Jedynce dziennikarz filmowy Janusz Wróblewski. Odwiedzimy także Radom, który przygotowuje się do 7. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato.

Tradycyjnie w "Magazynie bardzo filmowym" usłyszycie recenzje filmów wchodzących na polskie ekrany. Wśród kinowych premier tego tygodnia jest między innymi dokument "Uciekinier z Nowego Jorku". Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wyobraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Zaprowadziło go to do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu, gdzie odnalazł plemię Pigmejów o nazwie Bajaka. Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu.
Kultura w radiowej Jedynce >>>

W audycji opowiemy też o filmie "Zacznijmy od nowa", uroczej poprawiającej samopoczucie historii spotkania początkującej piosenkarki i wziętego producenta muzycznego. W rolach głównych Keira Knightley i Mark Ruffalo, a za kamerą stanął John Carney, twórca oscarowego hitu "Once". Ocenimy też włoski dramat "Czerwony i niebieski", którego akcja dzieje się w rzymskiej szkole średniej. Pełen dobrych chęci początkujący nauczyciel Giovanni Prezioso musi zmierzyć się z obojętnością klasy, w której większość to imigranci.

Na "Magazyn bardzo filmowy" w piątek o godz. 20.19 zaprasza Joanna Sławińska.

(asz/tj)

Czytaj także

Mike Newell, reżyser skażony potrzebą robienia filmów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 04:57
"Cztery wesela i pogrzeb" był najbardziej kasowym filmem w Wielkiej Brytanii. - Nigdy się nie wie, czy powstanie hit. Nikt by nie powiedział, że "Cztery wesela i pogrzeb" okaże się sukcesem. Myśleliśmy, że to mały, zwyczajny film, który zniknie jak puszek - opowiada Mike Newell, bohater "Spotkania z mistrzem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Marczewski o filmie "Gry": od Iredyńskiego zapożyczyłem tylko formę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 04:00
- Moją kreacją jest to, jak układa się wyimaginowane życie zamkniętej w windzie pary - powiedział w radiowej Jedynce reżyser, którego film zakwalifikował się do konkursu głównego Palm Springs International ShortFest - jednego z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziennik z podróży" z mistrzem Tadeuszem Rolke - śmiech zamiast patosu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 08:31
- Robię filmy po to, żeby wniknąć w ludzką duszę. Każdy z nich, dokument czy fabuła, jest bajką. "Dziennik z podróży" spełnił moje marzenia z dzieciństwa - powiedział reżyser Piotr Stasik w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Braunek - najzdolniejsza z ładnych, najładniejsza ze zdolnych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 02:00
"Ja się nigdy gwiazdą nie czułam, to zostało mi poniekąd narzucone. Odrzucałam zawsze to pojęcie, jeśli myślałam o sobie samej. Broń Boże, nie chciałam nawet stwarzać pozorów tego, że jestem gwiazdą" - mówiła Małgorzata Braunek. W radiowej Jedynce" aktorkę wspominali przyjaciele i współpracownicy.
rozwiń zwiń