Bogdan Borusewicz: PSL stąpa po kruchym lodzie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 08:00
- Dziwię się PSL, że publicznie podważa ustalenia, jakie zapadły w koalicji - mówił w radiowej Jedynce marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Audio
  • Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz między innymi o aferze taśmowej, zachowaniu PSL oraz o znaczeniu izby wyższej parlamentu (Jedynka/Sygnały dnia)
Bogdan Borusewicz
Bogdan Borusewicz Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

W rozmowie z "Wiadomościami” TVP1 prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Janusz Piechociński przedstawił propozycję, zgodnie z którą Donald Tusk miałby przejąć nadzór nad służbami specjalnymi, by wyjaśnić aferę podsłuchową. Piechociński mówił, że pod tym warunkiem PSL zachowa się "tak, jak wymagają tego więzi polityczne" podczas głosowania nad wnioskiem opozycji o odwołanie Bartłomieja Sienkiewicza z funkcji ministra spraw wewnętrznych.

- Mam nadzieję, że pan wicepremier Piechociński nie stawia warunków premierowi za pośrednictwem mediów - komentowała na gorąca Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej.

Sprawa ta została poruszona w "Sygnałach dnia" podczas rozmowy z marszałkiem Senatu.

- Myśli pan, że PSL będzie na tyle zdeterminowany, że poprze wniosek PiS? - padło pytanie.

- Nie wiem - odpowiedział krótko Bogdan Borusewicz. - PSL stąpa po kruchym lodzie - dodał. Jak mówił ewentualna decyzja w sprawie zmian w rządzie należy wyłącznie do Donalda Tuska. - To jest oczywiście decyzja premiera - powiedział. Potwierdził, że PSL próbuje teraz "coś dla siebie ugrać".

Sejm zajmie się wnioskiem PiS o udzielenie Sienkiewiczowi wotum nieufności w przyszłym tygodniu. Minister zachowa swoje stanowisko pod warunkiem, że koalicja PO-PSL wspólnie będzie głosować przeciwko.

Tuż po wybuchu afery taśmowej szef MSW mówił, że nie ma przed sobą "politycznej przyszłości". Ostatnim zadaniem, jakie powierzył mu szef rządu, jest wyjaśnienie kto i w jakim celu nagrywał polityków, urzędników państwowych oraz ludzi biznesu.

Jak mówił Borusewicz śledztwo w tej sprawie się toczy. Prokuratorzy wiedzą już kto nagrywał, teraz muszą ustalić: w jakim celu. - Pytanie, czy nie ma jakiegoś dodatkowego, tak zwanego podwójnego dna. Czy ci, o których już wiemy byli tą ostateczną instancją, która zamawiała. Jestem pewien, że prokuratura to wykryje  - mówił marszałek Senatu.

Rząd na podsłuchu. Serwis specjalny portalu Polskiego Radia >>>

Dokładnie 25 lat temu, 4 lipca 1989 roku, po raz pierwszy w wolnej Polsce zebrała się izba wyższa. Jak mówił Borusewicz to właśnie tamta kadencja zarówno Sejmu, jak i Senatu dokonała najważniejszych zmian w Polsce. Co więcej, przez te 25 lat Senat udowodnił, że jest izbą potrzebną w procesie ustawodawczym. - Istnienie Senatu poprawia prawodawstwo polskie. Bez Senatu tych błędów w tworzeniu prawa byłoby znacznie więcej - tłumaczył Bogdan Borusewicz.

25 lat wolności! serwis specjalny polskiegoradia.pl>>>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiała Kamila Terpiał - Szubartowicz

(asop/ag)

>>>Zapis całej rozmowy

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
duch2014-07-04 17:00 Zgłoś
PSL po lodzie a Borusewicz przy k-o-rycie. Tasmy schowane ?
Polkot2014-07-04 12:36 Zgłoś
I komu to przeszkadzało... było tak dobrze... nie Boguś?

Czytaj także

Bury: nie wykluczamy, że w rządzie powinny być dymisje

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 08:10
Opozycja chce odwołania szefów MSW i MSZ. - Decyzje w tej sprawie są bardzo trudne. (...) Co do ministra Sikorskiego, nasza ocena jest ciągle wysoka - mówi w radiowej Jedynce Jan Bury, szef Klubu Parlamentarnego PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Rulewski: coś pękło, ale Platforma nadal siłą wiodącą

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 07:43
- Platforma Obywatelska nie jest w biedzie, ale coś pękło, każdemu się to zdarza, ważne żeby po leczeniu tego pęknięcia partia była silniejsza - powiedział w Trójce Jan Rulewski, senator PO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PSL domaga się od premiera dymisji Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 10:19
- Większość z nas - i ja też do tej grupy należę - od początku uważała, że premier powinien natychmiast zdymisjonować Sienkiewicza - mówi poseł PSL Eugeniusz Kłopotek w "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń