Granice klauzuli sumienia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 16:20
Gościem poniedziałkowych "Sygnałów dnia" będzie były minister sprawiedliwości i lider ugrupowania Polska Razem Jarosław Gowin.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prokuratura rozważa postawienie zarzutów prof. Bogdanowi Chazanowi, dyr. Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, który powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania aborcji, mimo że były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Nie wskazał też pacjentce - do czego zobowiązują go przepisy - innego lekarza lub placówki, gdzie można by wykonać zabieg. Dziecko urodziło się w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Jego stan jest ciężki. Nie ma połowy głowy, mózg ma na wierzchu, wiszącą gałkę oczną i rozszczep całej twarzy.

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia, rzecznika praw pacjenta i krajowego konsultanta ds. ginekologii potwierdziła, że prof Chazan złamał prawo: nie mógł pacjentki zostawić bez pomocy, powołując się na klauzulę sumienia, bo dotyczy wyłącznie lekarza, a nie szpitala. NFZ ukarał jego szpital 70 tys. zł za niewskazanie placówki, gdzie pacjentka mogłaby wykonać aborcję.

Do tej sprawy wrócimy w "Sygnałach dnia" 7 lipca. Naszym gościem o godz. 7.15 będzie były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

tj/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Chazan: płód jest pacjentem, jego prawa są ważne

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2014 13:50
Obecne przepisy dotyczące klauzuli sumienia powodują trudne sytuacje i dla lekarzy, i dla pacjentek; aborcje powinny przeprowadzać ośrodki prowadzące diagnostykę prenatalną, która wykrywa wady będące powodem zwracania się rodziców o przerwanie ciąży - uważa prof. Bogdan Chazan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: ponad połowa Polaków sprzeciwia się klauzuli sumienia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 17:30
Ponad połowa Polaków (52 proc.) uważa, że lekarz nie może, powołując się na własne sumienie, odmówić wykonania zabiegu przerwania ciąży w sytuacji, gdy prawo na to zezwala - wynika z badania CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Chazan złamał prawo? Lewica: musi odejść

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 16:11
Zakończyła się kontrola w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, którą prowadził krajowy konsultant ds. ginekologii w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu aborcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: kara NFZ dla szpitala kierowanego przez prof. Chazana

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 22:21
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że NFZ, który w wyniku własnej kontroli stwierdził nieprawidłowości, nałożył karę finansową na szpital, którym zarządza pan prof. Chazan, "w wysokości bliskiej 70 tys. zł.".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura chce przesłuchać pacjentkę prof. Chazana

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 13:32
Nie wiadomo jeszcze czy prokuratura postawi zarzuty profesorowi Bogdanowi Chazanowi. Chodzi o decyzję odmowy uzasadnionej aborcji oraz niepoinformowanie pacjentki o innej placówce lub lekarzu, który mógłby wykonać u niej zabieg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SLD stawia ultimatum prezydent Warszawy w sprawie prof. Chazana

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 10:27
- Jeśli Hanna Gronkiewicz-Waltz nie odwoła w poniedziałek prof. Chazana, we wtorek SLD złoży w prokuraturze zawiadomienie w związku z niedopełnieniem obowiązków przez prezydent Warszawy - zapowiedział w Radiu Zet sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.
rozwiń zwiń