Niezdrowy erotyzm wg Brunona Schulza. Co mówią grafiki pisarza?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 05:12
- W obliczu tak dużej ilości literatury na temat Schulza pozostaje tylko jedno: dobrać się do niego od jego miękkiego podbrzusza, od rysunków, od strony graficznej. Jego teksty podlegają teraz tak mikroskopowym powiększeniom, że trudno uniknąć starcia z potężną konkurencją - mówi Jan Gondowicz, autor "Trans-Autentyk. Nie-czyste formy Brunona Schulza".
Audio
  • Nie-czyste formy Brunona Schulza i kubańskie "Zimne opowiadania" (Moje książki/ Jedynka)
Grafika Undula u artystów Brunona Schulza
Grafika "Undula u artystów" Brunona SchulzaFoto: materiały prasowe

Jan Gondowicz w swojej nowej książce "Trans-Autentyk. Nie-czyste formy Brunona Schulza" odkrywa nowe znaczenia w grafikach Schulza. Autor analizuje prace, na których władcze kobiety są adorowane przez skarłowaciałych mężczyzn. - Istota rzeczy w paradoksie Schulza polega na tym, że choć te nogi są czyste, co specjalnie podkreślał Witkacy, który też miał fioła na punkcie damskich nóg, to jednak są to formy nieczyste. Z punktu widzenia sztuki klasycznej wprowadzają one do przedstawień i do literatury element niezdrowego erotyzmu - wyjaśnia Jan Gondowicz.
Pierwsza część tytułu książki Jana Gondowicza, jak przyznaje sam autor, "pasożytuje na Gombrowiczu". - U Gombrowicza Trans-Atlantyk wiózł polskość ku nieznanym brzegom, a Trans-Autentyk pokazuje uczuciowość i wrażliwość intelektualisty XX wieku, która także jest wiedziona gdzieś poza horyzont w nieznane krainy, których dotąd nie zbadała ani sztuka, ani nauka - opowiada autor.

Owa wyprawa badawcza, jak wyjaśnia pisarz, opiera się na dwóch zasadach: że proza będzie sprawiała wrażenie nie całkiem racjonalne, a będzie działać na emocje oraz to, że poza rzeczywistością, w której funkcjonujemy, istnieje rzeczywistość głębsza, która nas determinuje i określa.
- Mogę opowiadać co jest na obrazkach Schulza i zastanawiać się dlaczego, i skorzystałem z tej swobody. Spora część tych prac, ok. dziesięciu, ocalała jako obrazy w obrazie, przedstawione na portretach i autoportretach, które Bruno robił swoim znajomym, przyjaciołom - mówi Jan Gondowicz. Wykonywane przez autora "Sklepów cynamonowych" rysunki ołówkiem były niezwykle precyzyjne, dzięki czemu przy powiększeniach wychodzą szczegóły ukryte na kolejnych planach.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W audycji gościł również Tomasz Pindel, tłumacz "Zimnych opowiadań" Kubańczyka Virgilio Pinery (1912-1979). Książka ta jest pełna absurdu, groteski i czarnego humoru. Pinera był prześladowany na Kubie i dopiero pośmiertnie zyskał międzynarodowe uznanie jako jeden z najwybitniejszych twórców literatury latynoskiej XX wieku. Posłuchaj całej audycji!

Magazyn "Moje książki" poprowadziła Magdalena Mikołajczuk.
(sm/ag)

Czytaj także

Katarzyna Bonda: słucham, podpatruję, jestem wampirem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 15:32
- Wszystkie moje książki są dokładnie udokumentowane, wszędzie jeżdżę, wszystko sprawdzam. Nie cierpię, kiedy pisarz posiłkuje się "wujkiem Googlem", bo to jest prawda z drugiej ręki - opowiada autorka kryminałów, która była gościem magazynu "Moje książki". W radiowej Jedynce opowiedziała jak dużą dawkę "kryminalnej wiedzy" zdobyła w pracy... dziennikarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Laura" - Finlandia też ma swoje Twin Peaks

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 10:00
Zaginiona dziewczyna, mroczna tajemnica sprzed lat i zmowa milczenia mieszkańców miasteczka Palokaski. Tutaj każdy chce coś ukryć, każdy może być mordercą. Fragmentów pierwszej części trylogii "Miasteczko Palokaski" słuchajcie na antenie Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moja walka", czyli literacki wybuch wulkanu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 04:00
W sześciu tomach Karl Ove Knausgard opisał swoje dojrzewanie, despotycznego ojca i jego problemy z alkoholizmem, próby znalezienia własnej życiowej drogi. Po opublikowaniu tej książki rodzina chciała podać pisarza do sądu za ujawnienie tajemnic.
rozwiń zwiń