Zapomniany polski kosmonauta płk. Zenon Jankowski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 19:39
W Głogowie na osiedlu im. Mikołaja Kopernika znajduje się ulica Kosmonautów Polskich. Dlaczego w jej nazwie użyto liczby mnogiej, skoro powszechnie znany jest tylko jeden polski zdobywca kosmosu Mirosław Hermaszewski?
Audio
  • Zapomniany polski kosmonauta płk. Zenon Jankowski (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Na zdjęciu archiwalnym z 1978 roku Zenon Jankowski (pierwszy po prawej) i Mirosław Hermaszewski (drugi po lewej) na Placu Czerwonym w Moskwie
Na zdjęciu archiwalnym z 1978 roku Zenon Jankowski (pierwszy po prawej) i Mirosław Hermaszewski (drugi po lewej) na Placu Czerwonym w MoskwieFoto: PAP/ITAR-TASS/Archiwum/

W Urzędzie Miasta Głogowa nie potrafiono Januszowi Weissowi odpowiedzieć na to pytanie. W Wydziale Dróg usłyszał jedynie trzask odkładanej słuchawki. Zadzwonił więc do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

- Jedynym Polakiem, który był przestrzeni kosmicznej jest gen. Mirosław Hermaszewski. Natomiast w programie przygotowania do lotu brał również udział płk. Zenon Jankowski. Można więc powiedzieć, że mieliśmy dwóch kosmonautów - wyjaśnił w rozmowie z Weissem  płk. Maciej Wilczyński.

27 listopada 1976 roku Zenon Jankowski został wybrany razem z Mirosławem Hermaszewskim (wówczas majorem) jako kandydat do lotu w kosmos pierwszego Polaka w ramach programu Interkosmos (celem radzieckiego programu było umożliwienie państwom bloku wschodniego udziału w eksploracji kosmosu). Decyzja o tym, że ostatecznie nie poleci, zapadła krótko przed datą startu. - Bardzo możliwe, że wpływ na to miały wyniki badań. Proces przygotowawczy do lotu w kosmos jest bardzo skomplikowany i wymagający pod względem zdrowotnym - dodał płk. Wilczyński.

Podczas misji Sojuza 30 w dniach 27 czerwca - 5 lipca 1978 Zenon Jankowski był konsultantem kierownika lotu. Później wrócił do służby wojskowej, którą zakończył w stopniu pułkownika.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj/mc

Czytaj także

Mirosław Hermaszewski. Pierwszy Polak w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 05:45
– Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuję się zaszczycony umożliwieniem mi wykonania lotu kosmicznego na radzieckim statku Sojuz 30 i orbitalnej stacji Salut 6. Okazanego mi zaufania nie zawiodę! – mówił kilka minut przed startem w kosmos, Mirosław Hermaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery pory roku w 90 minut. Kosmiczne wspomnienia gen. Hermaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:48
- Myślałem "jak to jest? Dopiero 90 minut, a już widziałem zachód słońca, noc, wschód, dzień... to jakby cała doba". Widziałem też cztery pory roku. To 90 minut i cały rok - o swoim locie w kosmos opowiedział w Jedynce pilot i kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski.
rozwiń zwiń