X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poczta Główna. Tam powstańcy kąpali się w spirytusie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 19:33
- Nie było wody, ale był spirytus - tak powstaniec ps. "Sokół" wspomina walki o gmach Poczty Głównej. Poczta ta znajdowała się w Warszawie w zupełnie innym miejscu niż obecnie.
Audio
  • Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - walki o gmach Poczty Głównej
Gmach przedwojennej Poczty Głównej
Gmach przedwojennej Poczty GłównejFoto: mat. archiwalne

W centrum stolicy jest plac, który przed wojną zaliczał się do najpiękniejszych w mieście. Plac Powstańców Warszawy na przestrzeni wieków zmieniał swoją nazwę. Nazywał się plac Warecki, potem plac Napoleona. - Pod numerem 4. znajduje się tam obecnie charakterystyczny i umiarkowanej urody czarny gmach Banku Narodowego - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wielu przechodniów pewnie nie wie, że przed wojną w tym miejscu był gmach Poczty Głównej, uważany za przepiękny budynek. W czasie powstania budynek był silnie obsadzony przez niemiecki garnizon. Były tam składy broni, amunicji i żywności. Dlatego powstańcy chcieli budynek zdobyć. W północnym Śródmieściu operował batalion "Kiliński" i to on ruszył do walki. Pierwsze ataki nie zakończyły się sukcesem. Dopiero kolejne doprowadziły do tego, że powstańcom udało się wedrzeć do gmachu i zmusić Niemców do poddania się.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Jerzy Zięborak pseudonim "Sokół" z formacji "Krybar"całe Powstanie Warszawskie spędził na Poczcie Głównej. Wspomina, że jego oddział czuł się jak na wyspie, bo wokół nie było ludzi, a wszystko było poniszczone. Nie było też wody. - Myliśmy się w spirytusie, kąpaliśmy się w spirytusie, ponieważ tam  na Wareckiej 11 były składy - mówi powstaniec.
Posłuchaj jego wspomnień o walkach w Śródmieściu Północnym.

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

(ag/kd)Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak