Skonstruowali satelitę, teraz robią podwodne roboty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 07:00
Studenci Politechniki Warszawskiej budują roboty, które mogłyby konkurować z innymi podczas międzynarodowych konkursów. Niestety, nie mają pieniędzy, aby pojechać na zawody. A mają się czym pochwalić.
Model satelity PW-Sat na wystawie podczas XII MPL Góraszka 2007
Model satelity PW-Sat na wystawie podczas XII MPL Góraszka 2007Foto: Wikipedia

Studenci Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Astronautycznego są zaangażowani w nowy projekt budowy dwóch badawczych robotów głębinowych. Jeden z nich, blisko 10 kilogramowy, przypominający skrzynkowy telewizor, jest już prawie gotowy i mógłby wystartować w międzynarodowych zawodach w Konstancy w Rumunii nad Morzem Czarnym. Zawody odbędą się między 13  a 17 sierpnia. Studentom brakuje pieniędzy na sfinansowanie podróży.

W audycji Błażej Żyliński opowie o tym jak konstruuje się badawcze roboty głębinowe, co mają wspólnego  z kosmicznymi łazikami, które dotychczas były specjalnością młodych konstruktorów ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Poda także przykłady zastosowań i oceni szanse na komercjalizację studenckich robotów.

Drugi z nich, blisko 50 kg, może być wykorzystany w międzynarodowym programie CHEMSEA do  tworzenia map i oceny zagrożenia niesionego przez broń chemiczną zatopioną w Bałtyku.

Do słuchania "Naukowego zawrotu głowy" w poniedziałek 28 lipca po godz. 21.30 zaprasza Dorota Truszczak.

(ag)