Dwa Brzegi - festiwal filmów niebanalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 16:15
Kazimierz Dolny i Janowiec łączy nie tylko prom, którym można się przedostać na drugą stronę Wisły. Spaja je też niezwykłe kulturalne wydarzenie - festiwal kina wielowymiarowego. Wybierasz się? My tak! Zapraszamy do słuchania audycji...
Dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka
Dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna TorbickaFoto: PAP/Archiwum/Ireneusz Sobieszczuk

Produkcje, które można oglądać podczas 8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, są mariażem: literatury, muzyki i kina. Prawdziwa uczta dla kinomaniaków stroniących od komercji.

Dwa Brzegi 2014 - wszystkie relacje na antenie Jedynki >>

Ten "Mały-Wielki Festiwal", jak mówi o wydarzeniu Krzysztof Zanussi, utrzymany jest w kameralnym klimacie, a goszczą na nim największe gwiazdy kina. W tym roku pośród malowniczych uliczek Kazimierza Dolnego spotkamy Jana Troella, jednego z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów. Artysta jest gościem specjalnym Dwóch Brzegów.

Szwedzka kinematografia będzie też królować w sekcji poświęconej produkcjom zagranicznym. Natomiast wielbiciele Willeme Dafoe, będą mogli zobaczyć aktora w ramach Retrospektywy Aktorskiej Zagranicznej. Z kolei na polską twórczość spojrzymy między innymi przez pryzmat filmów Małgośki Szumowskiej, czy obrazów, w których zagrał Andrzej Chyra. A swoisty warsztat filmowy, nazywany Lekcją Kina, poprowadzi Paweł Pawlikowski, reżyser wielokrotnie nagradzanego filmu "Ida". Ogółem miłośnicy dużego ekranu zobaczą ponad dwieście produkcji fabularnych i dokumentalnych.

Jednak kino to nie jedyna muza, którą będziemy mogli podziwiać podczas festiwalu. W cieniu Zamku w Janowcu albo na kazimierzowskim rynku spotkamy pewnie Aojdę, muzę śpiewu, zasłuchaną w jeden z wielu koncertów. Natkniemy też Kalliope, muzę poezji epickiej, dyskutującą z pisarzami Krzysztofem Vargą, Januszem Rudnickim i Małgorzatą Szejnert, literaci również są gośćmi festiwalu.

Jeśli nie możesz uczestniczyć w tym niezwykle klimatycznym święcie kultury w dniach od 2-10 sierpnia, nie trap się. Nic straconego! Joanna Sławińska zaprasza do wysłuchania cyklu audycji poświęconych temu wydarzeniu. Dość wspomnieć, że 4 i 8 sierpnia o 20.15 nadamy transmisje z filmowego "pola walki". Dowiemy się kto, co i dlaczego prezentuje na festiwalu.

Z kolei 5 i 6 sierpnia zapraszamy do słuchania audycji "Aktualności kulturalne". Redaktor Sławińska omówi filmowe propozycje festiwalu - startujemy o godzinie 13.30. Dwa Brzegi podsumujemy 9 sierpnia w "Sobocie z Jedynką", można nas słuchać od godziny 13.45.

Filmowa rzeka z pewnością cię porwie!

(pkur/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pianino z filmu "Casablanca" zostanie wystawione na aukcji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 19:21
Instrument pojawił się w kultowej scenie, w której Ingrid Bergman prosi pianistę Sama o zagranie piosenki "As Time Goes By".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Popławska: w czasach wojny kochało się inaczej

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 19:20
Wulkan energii, talent, który zostaje w pamięci widzów na długo - Aleksandra Popławska, aktorka i reżyserka, zagościła w Czwórce. Opowiadała m.in. o pracy na planie filmu "I była miłość w getcie" w reżyserii Joanny Dylewskiej i Andrzeja Wajdy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino rumuńskie zawojowało świat

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 08:00
Choć kino rumuńskie znane jest na całym świecie, w samej Rumunii wciąż się go nie docenia. Utożsamiane jest z biedą, amatorszczyzną, niedokładną produkcją. Tymczasem rumuńscy reżyserzy na koncie mają nie tylko wiele wspaniałych filmów, ale także mnóstwo prestiżowych nagród.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce, czyli niespotykane dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:37
W Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce w ramach Festiwalu Nowe Horyzonty można zobaczyć nowatorskie, kreacyjne filmy dokumentalne o sztuce, muzyce, kulturze. - Wśród nich są dwa polskie obrazy - opowiada kuratorka konkursu Ewa Szabłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Czerwińska: "Rejs"od początku był kręcony pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:50
- Gdzie mielizna, tam i my. Takiego mieliśmy kapitana - śmieje się Zofia Czerwińska. - Aż bałam się pomyśleć do czego to wszystko może doprowadzić. A tu proszę taka niespodzianka. Aktorka znalazła się w obsadzie "Rejsu" - kultowego obrazu Marka Piwowskiego, choć jej nazwisko nie zostało wymienione w czołówce.
rozwiń zwiń